Databáze českého amatérského divadla

Texty: VENCL, Jiří, Česká Třebová - návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla, 2015, Divadelní HROMADA, jaro-léto, str.14

VENCL, Jiří, Česká Třebová - návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla 2015

Jiří Vencl, *28. 2. 1936
Za celoživotní obětavou práci pro amatérské činoherní a loutkové divadlo

Od mládí projevoval zájem o recitaci, loutkové i ochotnické divadlo. Začínal v loutkové scéně Junáka, která po zrušení Junáka byla přejmenována na Loutkovou scénu Javorka, kam jsme se chodili my, mladí začínající loutkáři ze Svitav učit, jak se dělá loutkové divadlo. Později byl jedním z nadšenců, kteří pod vedením ing. Jindry Chudého vybudovali svépomocí velice pozoruhodné, dodnes sloužící divadlo, které nazvali Malá scéna. Právě v tomto divadle byly na začátku sedmdesátých let pořádány první krajské loutkářské přehlídky Východočeského kraje. A právě tam se setkala loutkářská pospolitost s Jiříkem, pořadatelem, loutkářem, veselým recesistou, který stále překvapoval novými nonsensy, který se velice rád smál, takže si vysloužil pseudonym Jiřík - Řehtačka. Na ty festivaly s přátelským loutkářským souborem, který Jiří později několik let vedl, všichni ti, kteří byli v těch letech mladí, velice rádi vzpomínají…

Jiří Vencl ovšem není a nebyl jenom loutkářem. Záhy vstoupil do Divadelního spolku Hýbl, kde uplatnil svoje recitátorské schopnosti a postupně se dopracoval i k „ velkým“ rolím, jako třeba v komedii V. Šrámkové Křeslo pro vraha.

V posledních letech se Jiří věnuje drobné divadelní tvorbě, každoročně se aktivně účastní Soutěží monologů a dialogů Pohárek SČDO, Memoriálu Zdeňka Kokty ve Velké Bystřici a hraje při mnoha dalších divadelních příležitostech.

K dokreslení rozsahu Jiřího zájmů připomínám i dlouholetou aktivní činnost v Sokole, Skautu a mnohých spolcích, např. esperantistů a šachistů.

Jiří Vencl léta patří k divadelním osobnostem kraje. Prožil plodný život s divadlem v srdci i na jazyku. Máme ho rádi, vážíme si toho, co pro divadlo a spolkový život v kraji udělal. Nikoho v životě nezklamal, mnohé velmi potěšil….

Proto navrhuji udělit Ing. Jiřím Venclovi z České Třebové Zlatý odznak J. K. Tyla za celoživotní práci v divadle a pro divadlo.
Karel Šefrna

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':