Databáze českého amatérského divadla

Texty: STUCHLÍKOVÁ, Hana: Návštěva staré dámy v Josefově Dole. AS 5.7.2015-Činoherní | Hudební.

Návštěva staré dámy v Josefově Dole

Divadelní spolek J. K. Tyl Josefův Důl se po náročné inscenaci komedie Williama Shakespeara Dobrý konec všechno spraví, vrátil v čase o několik století dopředu, přesněji řečeno do poloviny 20. století a v sobotu 4. 7. 2015 uvedl v divadle v Josefově Dole hru švýcarského dramatika Friedricha Dürenmatta Návštěva staré dámy.

Činoherní | Hudební

V roce 1955 napsal dramatik Friedrich Dürrenmatt – dle svých slov – tragickou komedii, grotesku o nelidském světě, kde skutečnou moc mají jedině peníze.

Děj hry Návštěva staré dámy se odehrává v prostředí malého města ve Švýcarsku. Sám autor dal dílu podtitul: Návštěva staré dámy, aneb kronika ohlášení smrti. Pokušení je příliš veliké a naše chudoba příliš trpká.

Autor komentuje své dílo slovy: „Zlá hra, která ale proto nesmí být hrána zle, nýbrž co nejhumánněji se smutkem nikoli s hněvem, ale také s humorem, protože této komedii, jež skončí tragicky, nic neškodí víc než smrtelná vážnost.“

Friedrich Dürrenmatt byl švýcarský dramatik, žil v letech 1921 – 1990, studoval teologii, filosofii, literaturu. Kritizoval tehdejší společnost, měl poněkud atypické názory – vše je dílem náhod, nebo pokud tomu tak není, tak měla náhoda na vzniku události rozhodující podíl. Komedii považoval za jediný žánr, který dokáže vyjádřit tragiku atomové doby.

Režisér a dramaturg v jedné osobě, Karel Stuchlík st., se snažil s herci pracovat podle návodu samotného autora. Jak se to podařilo zhlédli diváci při prvním uvedení v divadle v Josefově Dole.

Josefodolští ochotníci hru nastudovali v roce, kdy slaví 70 let od založení spolku. Bylo potěšující, že věrní i náhodní diváci přišli podpořit herce v hojném počtu.

Děkujeme rovněž překladateli díla panu Jiřímu Stachovi a divadelní agentuře Dilia Praha za povolení hru provozovat.

Informace o souboru najdete zde >>>

Článek o souboru z roku 2011 zde >>>

Autor: Hana Stuchlíková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':