Databáze českého amatérského divadla

Texty: Český Brod, sokolovna, záznamy o objevení opony, 2014 - 2015

Ex www
Nejen kvůli tomuto významnému výročí bychom chtěli časem vrátit zpět na své místo původní historickou oponu, která po mnoho let socialistické éry ležela v nedůstojných podmínkách, zaprášená a zapomenutá. Symbolicky jsme přivítali Nový rok 1. ledna v sokolovně tím, že jsme se zde sešli, abychom ji po mnoha letech v sále rozbalili. Někteří z nás ji zde na vlastní oči viděli úplně poprvé. Neměli jsme vůbec tušení, v jakém se nachází stavu, jen jsme předpokládali určitý stupeň poškození. Opona je opravdu moc krásná, ale zároveň se, bohužel, náš předpoklad o jejím poškození ukázal pravdivý. Takže nyní je to na posudku znalce, návrhu odborné firmy na její opravu a finančním ohodnocení její opravy. Právě podle odhadnutých nákladů buď dojde – nebo také nedojde – k uskutečnění záměru vrátit oponu zpět, na místo kam patří. Peníze za opravu budou pro nás rozhodným činitelem a protože restaurování obecně nebývá moc levné, budeme určitě vyhlížet možnost nějakého grantu… (Obrázky)
I kvůli eventuálnímu zavěšení historické opony bude jedním z míst naší pozornosti jeviště. Ale nejenom kvůli ní. Nachází se zde spoustu starých a dnes již dávno nepoužívaných konstrukcí, které zde pouze zabírají místo, a usazuje se okolo nich špína. Ty by měly být odstraněny. Naopak zde přes svátky již byla instalována funkční nosná konstrukce, která ponese novou oponu, zmenšující otevřenou část a zvětšující zadní část jeviště. Veškeré stoly a židle, popřípadě další zařízení, by se tak měly v tomto prostoru daleko pohodlněji složit a měly by zmizet i zbývající stohy židlí z druhého sálu. Ten už pak bude sloužit opravdu jen a jen pro cvičení…
Nechali jsme posoudit její stav na Akademii výtvarných uměni u pana profesora Strettiho a za předpokladu, že seženeme cca půl milionu korun na její restauraci se nám tento záměr podaří.... Vzhledem k tomu, že náklady na její pořízení byly pouhých 405,- Kč tehdejší měny, je to úsměvné.

Zápis z výborové schůze TJ Sokol 31.3.2014
5) Objevili jsme údajnou možnost financování opravy naší opony. Leč tzv. „Norské fondy“, které byly chvíli naším favoritem, vyžadují, aby byl restaurovaný předmět nejdříve ohodnocen jako „kulturní památka“. Což naše opona není a těžko kdy bude. I když v našich srdcích tomu tak samozřejmě už je ! :-)

Zápis z výborové schůze TJ Sokol 8.12.2014
4) Od ses. Jarmily Makovcové a jejích žáků Základní umělecké školy jsme obdrželi moc hezký dárek: zmenšenou repliku 2. historické sokolské opony. Originál visel v sokolovně na jevišti od roku 1912 až do roku 1956. My ho sice vlastníme, ale protože vzhledem k silnému poškození jej prozatím nelze opět vrátit na své místo, jsme rádi, že může každý vidět, jak původní opona vypadala. A děkujeme!!

Související Osobnosti

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':