Databáze českého amatérského divadla

Texty: FIXOVÁ, Kateřina: Nové divadlo Mělník, Radek Šlangal: Libusche - recenze, 2015

Nové divadlo Mělník
Radek Šlangal: Libusche

Anotace představení Nového divadla Mělník nám oznamuje, že Libusche byla původně „muzikál určený pro školní akademii na ukončení školního roku“. To je, podle mého názoru, jediný pohled, který inscenaci ospravedlňuje – a vlastně odpovídá na otázku, cože jsme to vlastně viděli. Jestliže v kontextu krajské přehlídky budeme hodnotit jednotlivé složky „inscenace“, obávám se, že nebudeme moci být shovívaví.

Text, psaný víceméně veršem, postrádá základní dramatické parametry; už žánr není ujednocen – chvilku je parodií, chvilku až třeba satirou (volby), nakonec sklouzne do rodinného dramatu o manželské krizi. Ani jazyk nemá jednotný charakter – tu se mluví veršem, tu hovorovou češtinou současnosti, ale proč se tak děje, nevíme. Také sám verš má velmi proměnlivou úroveň (od pokusů o myšlenkově závažný text některých písniček až po téměř cimrmanovský absolutní verš).

Režie na řešení problémů textu rezignovala. Naprostá většina výstupů zůstává pouhou reprodukcí textu, schází kontinuita, význam, téma… Vlastně neexistuje režijní plán, nestaví se situace, spíše se popisuje, než inscenuje.

Zkrátka všechno slouží spíše jakési studentské exhibici, ve které je možno použít cokoliv, co se k věci právě hodí. Je mi líto, ale mladému souboru z Mělníka přeju pro příště příznivější hodnocení.

Kateřina Fixová

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':