Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBAL, Milan: Divadlo V.A.D. Kladno, Lupinec & Co/V.A.D.: Upokojenkyně - recenze, 2015

Divadlo V.A.D. Kladno
Lupinec & Co / V.A.D.: Upokojenkyně

Divadlu V.A.D. Kladno se v Rakovníku prostě daří. Výjimkou není ani letošní festival, na kterém se soubor představil hrou ze své dílny s názvem Upokojenkyně, kde jsou jako autoři uvedeni Lupinec & Co. Jedná se o groteskní absurdní komedii, ve které není nouze o překvapivé paradoxy ani o černý humor.

Výchozí situaci tvoří pokoj domova pro seniory, v němž jsou na lůžko upoutány dvě ženy pokročilého věku. Jádrem hry je pak vyslovené přání jedné z nich skoncovat se svým životem. V okamžiku, kdy její syn vezme toto přání doslova, roztáčí se kolotoč situací, které autoři a posléze i režie dovádí ad absurdum. Ke cti souboru nutno přičíst, že, byť se tematicky pohybujeme na hraně věcí životně závažných, ani na chvíli inscenace neopouští zvolené režijně stylové řešení jemné nadsázky a ironie. Tím se také zcela účinně soubor vyhne sentimentu, ke kterému by mohlo téma velmi lehce svádět.

V souvislosti s tvorbou Divadla V.A.D. Kladno můžeme dnes již hovořit o specifické divadelní poetice a svébytném rukopisu, kterým se tento divadelní kolektiv již několik let prezentuje. To se beze zbytku promítlo i v letošní inscenaci Upokojenkyně. Řetěz skvěle vybudovaných a pointovaných situací (gag s uklidňujícími prášky, replika „…promiň, mami…“, kterou na sebe vztáhne paní Ptáčková, hra Vlastimila Vrbičky na syna paní Ptáčkové za neočekávané přítomnosti její dcery Lenky, atd.), autentické, přesné a ukázněné herectví (bez výjimky) a rovněž samotný překvapivý a působivý závěr inscenace umocňuje celkový skvělý divácký zážitek.

Milan Schejbal
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':