Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Festival Jiráskův Hronov 2014 se rozjel na plné obrátky. místní kultura, 6.8.2014.

Festival Jiráskův Hronov 2014 se rozjel na plné obrátky
Autor: Milan Strotzer

HRONOV: Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov 2014 se rozjel na plné obrátky. V dopoledních hodinách ve čtrnácti osmidenních tematických seminářích a dílnách nabývá poznatky a dovednosti 293 seminaristů. V odpoledních, večerních a nočních hodinách se střídá jedno divadelní představení za druhým.

Vedle toho probíhá celodenní doprovodný program nabízející zážitky nejen divadelní.

Po zahajovacím dnu festivalu, sobotě 2. 8. 2014, jsme již psali na jiném místě našeho magazínu. Následující neděli vystoupily v hlavním programu Divadelní spolek Tyl Rakovník se svým nastudováním muzikálu Šakalí léta, studentské soubory Liberi in utero ZUŠ Iši Krejčího z Olomouce s inscenací Lanugo a Mladivadlo Litoměřice s inscenací Jedno slovo za druhé. Svá představení opakovaly i soubory Ruský kroužek V.A.D. Kladno a Bažantova loutkářská skupina Poniklá, které hrály již v zahajovací den festivalu.

Pondělní program nechal nahlédnout do provenience scénického tance. Přinesl pod názvem Tanec, tanec… blok osmi vybraných nejzdařilejších choreografií ze stejnojmenné celostátní přehlídky scénického tance konané v Jablonci nad Nisou. Další blok, tentokrát čtyř inscenací, umožnil návštěvníky Jiráskova Hronova seznámit s nejlepšími výsledky z oblasti pantomimy a pohybového divadla, které do Hronova postoupily z celostátní přehlídky Otevřeno v Kolíně. Venkovské divadelní soubory prezentoval soubor ŠAMU ze Štítiny s inscenací hry Raye Cooneyho Rodina je základ státu. Experimentální divadlo pak soubor BUDDETO! Plzeň s inscenací Nazí, která byla doporučena ze Šrámkova Písku.

V úterý 5. srpna se představily dva činoherní soubory nominované z Divadelního Pikniku Volyně ‒ Tyjátr/HROBESO Praha s inscenací Gogolova Revizora a Divadlo SoLiTEAter Praha s inscenací hry J. P. Shanleye Pochyby. Z celostátní přehlídky činoherního divadla pro děti Popelka Rakovník byly nominovány další dva soubory, které uvedly v úterním hronovském programu své inscenace ‒ HOP-HOP Ostrov inscenaci Tak tohle je naše Leni?! a BUDDETO! Plzeň představení nazvané O Jančuškovi a Marčušce.

Ve středu 6. srpna se hrálo znovu představení O Jančuškovi a Marčušce a na programu se objevila stálice hronovského festivalu, kterou je Divadlo Kámen Praha. Kámen přijel s hrou svého režiséra Petra Macháčka Mamut mamut, která byla nominována ze Šrámkova Písku, celostátní přehlídky experimentujícího divadla. Ani další soubor není na Jiráskově Hronově žádným nováčkem, a sice Divadýlko na dlani Mladá Boleslav, které tentokrát postoupilo z Divadelního Pikniku Volyně s hrou Thortona Wildera Dlouhý štědrý večer.

Do konce festivalu zbývají tři hutné dny, v nichž v hlavním programu zbývá odehrát 13 titulů.

Jiráskův Hronov, to nejsou jenom představení, koncerty, výstavy. Neméně podstatnou část tvoří vzdělávací část festivalu. Vedle již zmíněných čtrnácti osmidenních tematických seminářů je zde nejedna příležitost k odborné i laické reflexi festivalových představení. Přehlídkový deník Zpravodaj JH přináší ke každé inscenaci dvě odborné reflexe psané přítomnými teatrology a lektory seminářů a dílen. V dopoledních hodinách se v Rozborovém semináři SČDO jeho frekventanti pod vedením Františka Zborníka a Jaromíra Kejzlara zabývají rozborem a reflexí jednotlivých inscenací hlavního programu. V odpoledním tzv. Problémovém clubu (PC), který je veřejným diskusním fórem realizovaným formou rozpravy – disputace pětičlenného lektorského týmu složeného z divadelních odborníků a účastníků z pléna. Odrazovým můstkem pro PC jsou inscenace uvedené v hlavním, případně v doprovodném programu JH. Jeho hlavním smyslem a cílem je vytvořit prostor pro nahlédnutí inscenací z nejrůznějších úhlů pohledu, hledání smyslu amatérského divadla a jeho vyslovování se k současnosti. Lektory letošního PC jsou Alena Zemančíková, dramatička, spisovatelka, dramaturgyně literárně-dramatického vysílání Českého rozhlasu 3 – Vltava, Martina Schlegelová, kmenová režisérka a dramaturgyně Divadla Letí Praha a odborná asistentka katedry teorie a kritiky pražské DAMU, Aleš Bergman, divadelní vědec, režisér a pedagog – vedoucí ateliéru činoherního herectví na JAMU v Brně, režie a inscenační tvorby na katedře výchovné dramatiky DAMU v Praze, Petr Christov, překladatel, teatrolog, divadelní kritik, pedagog a vedoucí Katedry divadelní vědy FF UK v Praze a Jan Šotkovský, dramaturg brněnského BURANTEATRu a Městského divadla Brno, pedagog muzikálového herectví na Divadelní fakultě JAMU.

Po několik posledních ročníků byl organizován Diskusní klub, který se v nočních hodinách zabýval zhlédnutými inscenacemi. Letos nebyl oficiálně otevřen, avšak byl ponechán prostor pro jeho spontánní existenci. A ta se stala skutečností. Moderování se se svými kamarády ujal Filip Müller ze souboru Nová generace z Brandýsa nad Labem.

Hlavní program 84. Jiráskova Hronova 2014

Doprovodný program 84. Jiráskova Hronova 2014

Zpravodaje Jiráskova Hronova 2014 ke stažení

Související články:
84. Jiráskův Hronov
Semináře a dílny 84. Jiráskova Hronova 2014
Program 84. Jiráskova Hronova 2014 stanoven
84. Jiráskův Hronov slavnostně zahájil

Liberi in utero ZUŠ Iši Krejčího z Olomouce: Lanugo. Foto Milan Strotzer.
Mladivadlo Litoměřice: Jedno slovo za druhé. Foto Milan Strotzer.
Tanec, tanec… ‒ Taneční a pohybové studio Magdaléna Rychnov u Jablonce n. Nis.: Brod nevědomí. Foto Milan Strotzer.
Otevřeno ‒ Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava: Hry nevinné nebo vinné? Foto Milan Strotzer.
Otevřeno ‒ Puls SVČ Opava: Novinová. Foto Milan Strotzer.
Otevřeno ‒ Puls SVČ Opava: Bariéry v nás. Foto Milan Strotzer.
Otevřeno ‒ Pantomima S. I. Brno: Kupé. Foto Milan Strotzer.
ŠAMU Štítina: Rodina je základ státu. Foto Milan Strotzer.
BUDDETO! Plzeň: Nazí. Foto Milan Strotzer.
Tyjátr/HROBESO Praha: Revizor. Foto Milan Strotzer.
Divadlo SoLiTEAter Praha: Pochyby. Foto Milan Strotzer.
HOP-HOP Ostrov: Tak tohle je naše Leni?! Foto Milan Strotzer.
BUDDETO! Plzeň: O Jančuškovi a Marčušce. Foto Milan Strotzer.
Divadlo Kámen Praha: Mamut mamut. Foto Milan Strotzer.
Divadýlko na dlani Mladá Boleslav: Dlouhý štědrý večer. Foto Milan Strotzer.

Článek vložil Milan Strotzer dne: 6. Srpen 2014 - 11:58
Zařazeno v kategoriích: ZprávyKrálovéhradecký krajSoutěže a festivalyVzděláváníŽivé uměníRSS festivaly a soutěže
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':