Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Meziměstské divadelní hry jubilejní (2013). místní kultura, 24.10.2013.

Meziměstské divadelní hry jubilejní
Autor: mis

Divadelní spolek Krakonoš Vysoké nad Jizerou: Malované na skle. Foto David Hejral.

MEZIMĚSTÍ: Přehlídka amatérských divadelních souborů Meziměstské divadelní hry má letos jubileum. Svým 50. ročníkem se řadí k nejstarším přehlídkám amatérského divadla v ČR.

Iniciátorem založení přehlídkové tradice byl místní divadelní soubor J. K. Tyl, který se nechal inspirovat vůbec nejstarší přehlídkou svého druhu, a sice Jiráskovým Hronovem.
První ročník Meziměstských divadelních her se uskutečnil v roce 1955. Pozorný čtenář rychle usoudí, že by letos měl být již 59. ročník. Není tomu tak, protože kontinuita konání přehlídky byla podvakrát přerušena, a sice v druhé polovině 60. let a první polovině 90. let minulého století. Bylo to, a patrně ne náhodu, v obdobích společenského a politického kvasu.

Meziměstské divadelní hry jsou v posledních letech přehlídkou rozloženou do období jednoho měsíce, hraje se zpravidla o sobotách. Na programu letošního jubilejního ročníku je šest inscenací pěti souborů z blízkého okolí a výběrově z míst vzdálenějších. Svou premiéru uvede na přehlídce i domácí soubor J. K. Tyl, a sice komedii R. Cooneyho Peklo v hotelu Westminster. Hosty budou na meziměstském jevišti soubory TJ Sokol Česká Skalice, Divadlo Broumov, Kolár Police nad Metují a Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

50. ročník Meziměstských divadelních her se uskuteční ve dnech 2. ‒ 30. listopadu 2013 v divadle na meziměstském nádraží.

Pořadateli Meziměstských divadelních her jsou Město Meziměstí a místní divadelní soubor J. K. Tyl. Finančně přehlídku podpořil Královéhradec­ký kraj.

Soubor J. K.Tyl Meziměstí má ve městě již dlouhou tradici. V březnu oslavil svých úctyhodných 82 let. V zemi, kde mají desítky souborů více jak stoletou tradici a některé z nich překročily už dokonce druhou stovku, by bylo možné nahlížet na dvaaosmdesátiletou historii jako na něco ne až tak převratného. Ale když si uvědomíme, že v pohraničním Meziměstí žilo v r. 1913 pouze 3,48 % Čechů a zbytek obyvatel byl německý, je to věk s málokterým českým souborem srovnatelný. Svoji domovskou scénu má soubor na nádraží. Hraje v původní čekárně nádražní budovy. Prý jen Meziměstí a Paříž mají divadlo na nádraží. Ale protože v Paříži jde spíše o kabaret, je meziměstský stánek Thálie patrně jedinou divadelní scénou, kde probíhající hru občas přehluší lokomotiva.

Program 50. ročníku Meziměstských divadelních her 2013 v příloze.

Související články:
80. let ochotnického souboru J. K. Tyl v Meziměstí
Článek vložil Milan Strotzer dne: 24. Říjen 2013
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':