Databáze českého amatérského divadla

Texty: LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 137-139.

PULS 81
(Šumperk)
Soubor vznikl s příchodem Vladimíra Rybičky (absolvent olomoucké FF UP a bývalý člen studentského divadla AD 74), který začal spolupracovat s Divadlem poezie ODPM, vedeným Ctiradem Medlíkem. Zřizovatelem nového souboru se stal Dům kultury ROH Pramet Šumperk, kde soubor získal komorní prostor D123 (Divadla pro 123).
Hned v první inscenaci se spojily zkušenosti dlouholetého vedoucího Ctirada Medlíka s tvůrčí invencí a postupy, které si Vladimír Rybička přinesl ze svého předchozího působení v autorském divadle. Pořad z poezie Karla Sýse Nadechni se a leť (1981) se stal v jeho režijním pojetí inspirativní generační reflexí, poznamenanou poetistickou hravostí (výtvarné ladění v duchu obrazů Kamila Lhotáka). Základem byla interpretace na hranici civilního a stylizovaného projevu, k dominantním výrazovým principům patřily spontánnost a komunikativnost, jimiž se inscenace prosadila i na Wolkrově Prostějově 1981. Snahou o generační výpověď a udržení poetisticky naladěné reflexe světa se vyznačovala i druhá úspěšná inscenace – montáž z textů Bulata Okudžavy Arbate, Arbate (1982). Účast na WP 1982 potvrdila, že si soubor zachoval svou poetiku vycházející z generačního složení členů – poetiku radosti a inspirativní lehkosti. V souvislosti s tímto rukopisem a s úspěchy recitátorů jednotlivců na obou ročnících WP se v tisku objevil termín „šumperská recitační škola“.
Do roku 1984, kdy soubor PULS svou činnost ukončil, připravil Vladimír Rybička pásmo milostné poezie Třikrát o lásce (1982), retrospektivní návraty Pulsování (1983), prezentaci čtyř sólistů (Čtyři generace – vystoupili Pavel Chalupa, Vladimír Rybička, Petr Král a Ctirad Medlík, 1984), poslední byla scénická adaptace rozhlasové hry Petra Skarlanta Návraty.

Bibliografie:
-ba-: 3x O lásce…aneb Poetická pulzace. Kulturní život Šumperka, 1982, č. 1, s. 16.
Kovářík, Miroslav: Rok přelomu WP ´82. Amatérská scéna, 1982, č. 10, s. 2–4.
-mě-: Návraty. Kulturní život Šumperka, 1984, č. 5, s. 15.
Medlík, Radek – Rybička, Vladimír: Pulsování. Kulturní život Šumperka, září, 1983, s. 13–16.
Šrámková, Vítězslava: Zápisník. Amatérská scéna, 1982, č. 6, s. 14–15.
-vr-: K premiéře divadla poezie. Kulturní život Šumperka, 1981, č. 5, s. 13.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':