Databáze českého amatérského divadla

Texty: HERBST, F.: Přehlídka venkovských divadel se blíží (2012). Trhosvinenské listy 2012, č. 3, s. 14.

Přehlídka venkovských divadel se blíží

Třetí dubnový víkend od 20. do 22. 2012 proběhne v Kulturním domě v Trhových Svinech další ročník Krajské postupové přehlídky venkovských divadel. Divákům se představí amatérská divadla působící v malých městech a vesnicích Jihočeského kraje. V době novinové uzávěrky nemáme ještě k dispozici kompletní program přehlídky, přesto bychom vás rádi pozvali do divadla na tituly her doposud přihlášených souborů.
Divadelní ochot. soubor „SUD“ ze Suchdola nad Lužnicí uvede komedii Ženský sněm podle předlohy Aristofanése v úpravě Františka, Lenky a Anny Cvrčkových. Děj Aristofanovy komedie je vcelku prostý. Ženy znechuceny nadvládou mužů, převlečeny za muže, se tajně dostanou do sněmu a nastolí svoji vládu nad obcí. Ačkoliv zprvu mají představy o konzervativní vládě, po nastoupení k moci se pokusí vytvořit ideální obec po vzoru Platona. Zruší soukromý majetek, zavedou společné ženy a děti atd., tedy obdobu Platonova komunismu. Tento stav je terčem Aristofanovy kritiky, kde na několika scénách karikuje praktické důsledky nesmyslných nových pravidel.
Divadelní spolek Rolnička Hořice na Šumavě určitě potěší dětské diváky veselou pohádkou Český Honza Zdeňka Kozáka, ve které Honza není ani hloupý ani líný, ale naopak chytrý a pracovitý. Musí utéct do světa před verbíři, které na něj chce poslat policajt Karafi át. Cestou potká kouzelnou babičku. Ta mu ukáže cestu k začarovanému mlýnu, v němž bydlí čerti. Honza čerty ze mlýna vyžene a získá při tom kouzelnou hrací skříňku. S ní se vydá osvobodit princeznu, kterou vězní drak. Princeznu sice vysvobodí a dovede na zámek, ale za ženu ji nedostane. Za odměnu je zlou královnou uvržen do hladomorny… Ale jak už je v pohádkách zvykem, určitě všechno dobře dopadne.
Divadelní a osvětový spolek Fikar z Nadějkova se představí s divadelní hrou anglického autora Petera Shaff era Černá komedie. Hlavní hrdina, nadaný, ale chudý sochař si pozval do bytu bohatého mecenáše umění a doufá v prodej některé sochy. Zároveň pozval otce své snoubenky, aby tím na něho udělal dojem. Protože jeho byt je velice chudý, se svou snoubenkou ho vylepší: tajně si „vypůjčí“ ze sousedova bytu trochu drahocenného zařízení. V hodině „Há“ v domě vypadnou pojistky. Dostaví se osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané. A hlavně: všichni tropí pošetilosti, které člověk dělá, když si myslí, že ho nikdo nevidí.
F. Herbst

Úplný program divadelní přehlídky bude zveřejněn koncem března na internetových stránkách města www.tsviny.cz,
MěKS http://knihovna.tsviny.cz a na plakátech.

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':