Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Krakonošův divadelní podzim 2014. AS 7.10.2014-Přehlídky a festivaly.

Krakonošův divadelní podzim 2014

Ve Vysokém nad Jizerou se uskuteční Krakonošův divadelní podzim, 45. ročník národní přehlídky venkovských divadelních souborů. Přehlídka vznikla na podporu ochotnických souborů pracujících v malých obcích v podmínkách, které nejsou dost dobře souměřitelné s existenčním zázemím, které skýtají větší sídla.

Činoherní
Hudební

První ročník přehlídky se uskutečnil v roce 1970 v Žebráku ve středních Čechách. Nedostatek ubytovacích kapacit vedl k hledání jiného místa konání. Tím se stalo hned v roce následujícím krkonošské městečko Vysoké nad Jizerou, kde o přehlídku pečují nepřetržitě již 44 let.

Původně měl Krakonošův divadelní podzim v podtitulku označení národní přehlídka vesnických a zemědělských divadelních souborů, a konal se pod patronací někdejšího Svazu družstevních rolníků. Po zániku tohoto svazu se přehlídky ujal Svaz českých divadelních ochotníků (SČDO)spolu s místním divadelním souborem Krakonoš a za odborné spolupráce IPOS-ARTAMA Praha. V posledních letech je přehlídka zajišťována bez účasti posledně jmenované instituce.

Postupem času se změnil i výběr souborů do programu přehlídky. Původně soubory postupovaly z krajských přehlídek vesnických a zemědělských souborů. V současnosti se uskutečňuje výběr inscenací na tzv. licencovaných přehlídkách. Letos byly soubory a inscenace vybírány na těchto přehlídkách: Klicperovy divadelní dny v Sadské, Sněhový Brněnec, Štivadlo ve Štítině, Hanácký divadelní máj v Němčicích nad Hanou, Josefodolské divadelní jaro, Miletínské divadelní jaro, Jarní Sešlost Boleradice a Žlutické divadelní léto ve Žluticích.

Program letošního Krakonošova podzimu tudíž vzešel z návrhů odborných porot 7 licencovaných přehlídek. Pořadatelé národní přehlídky přijali 8 z nich a program doplnili o dvě hostující inscenace a o představení oceněných vystoupení z národní přehlídky divadelních monologů a dialogů Pohárek SČDO ve Velké Bystřici. Programovým bonusem jsou beseda s herečkou Evou Holubovou a koncert dětského pěveckého sboru Mládí z Jablonce nad Jizerou v místním kostele sv. Kateřiny.

Letošní 45. ročník národní přehlídky venkovských divadelních souborů se uskuteční ve dnech 10. – 18. října 2014 v Divadle Krakonoš ve Vysokém nad Jizerou.

Přehlídka má již tradičně významnou vzdělávací část. Kromě obligátních rozborových seminářů k soutěžním inscenacím se uskuteční v režii Klubu režisérů SČDO tematický seminář, tentokrát jako kurz jevištního pohybu pod vedením choreografa Martina Packa. Připraven je také kurz O divadle od A-Z, který povede režisér Rudolf Felzmann. Další součástí vzdělávacího programu jsou semináře režiséra Milana Schejbala a dramaturga Luďka Horkého nazvané Krakonošův divadelní podzim mladým.

Vysocká přehlídka je charakteristická svou společenskou částí, k níž patří ceremoniály vítání souborů Krakonošem a loučení se soubory ukončené nezbytným trojím okroužením místního kostela, které je příslibem návratu souboru do Vysokého v dalších letech.

Patří sem každodenní společenské večery s hudbou a tancem a v závěru přehlídky divadelní bál Sejkorák, nazvaný podle bramborových placek, jimž zde říkají sejkory. Pečou se v průběhu bálu na kovových plátech. Sejkoráku předchází slavnostní zakončení přehlídky s oceněním nejlepších inscenací a výkonů. Letos se uskuteční 18. října od 20 h v divadle Krakonoš.

Krakonošův divadelní podzim vyhlašuje SČDO a Městský úřad Vysoké nad Jizerou, pořádá jej Občanské sdružení Větrov ve spolupráci s Divadelním spolkem Krakonoš a Městskou knihovnou Vysoké nad Jizerou za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Libereckého kraje.

Záštitu nad letošním ročníkem převzal MUDr. Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR a Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Milan Strotzer - Místní kultura
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':