Databáze českého amatérského divadla

Texty: BOUDA, Josef: Ochotnická tradice v Bučovicích je vzkřísená a pokračuje. Vyškovský deník.cz, 9.11.2008.

Ochotnická tradice v Bučovicích je vzkřísená a pokračuje

Noc na Karlštejně Autor: Archiv
9.11.2008

V sále Katolického domu v Bučovicích se v druhé polovině října uskutečnila unikátní přehlídka ochotnických divadelních souborů. Díky podpoře místních sponzorů, radnice a také propagaci v regionálním tisku i webu. Všem patří velký dík za pomoc při obnově bučovické ochotnické tradice. Osm večerů vyplnila představení sedmi neprofesionálních a jednoho profesionálního divadelního souboru. Mezi osobnosti festivalu se zařadili Josef Zíma, Jarek Šimek a Jan Révai.

19. října v 19 hodin byl festival zahájen přečtením zdravice, kterou poslal čestný občan Bučovic, člen činohry Národního divadla v Praze Miroslav Doležal. Jemu byl věnován také panel slávy, který tvořily fotografie z hercova profesního a soukromého života. Doplněn byl o novinové články, v nichž se umělec zabývá tématy jako mládí, poezie, partnerství nebo česká řeč. Uvedena byla výstava prací studentů Moravského gymnázia Brno, kteří pracují pod vedením Libora Sigmunda, nazvaná Kreslený humor.

Následně se na pódiu objevili herci Pražské komorní zpěvohry, kteří před bučovickým publikem předvedli lidovou operetu Na tý louce zelený. Hlavní roli hajného Štětivce ztvárnil nestárnoucí Josef Zíma.

Po představení získal tento soubor ocenění v podobě sošky maskota města Bučovice – zajíce bučovického ZABU a účastnický certifikát. Josef Zíma převzal ocenění první osobnosti festivalu ochotnických divadel Bučovice 2008.

Od 20. do 23. října se na prknech pódia Katolického domu vystřídaly další soubory: 20. října to byl Divadelní kroužek obce Hlína u Ivančic s muzikálem Noc na Karlštejně, který zhlédlo přes dvě stě návštěvníků. Výkony osmnácti herců z této malé vesničky nadchly spolu s pojetím muzikálu doslova všechny.

21. října ovládla sál Katolického domu BF orchestra divadelním koncertem původních kabaretních písní. Výkony muzikantů i konferenciéra dokázaly přiblížit hostům večera všechny prožitky, které s sebou témata písní přinášela.

22. října předvedl divadelní soubor Kroměříž hořkou komedii s příznačným názvem Vše o ženách.

23. října potěšil zejména dětské publikum hned dvakrát během dne domácí ochotnický soubor Bučovičtí Výtečníci. Na tento den připravili hned dvě představení pohádky Byl jednou jeden drak. To první dopolední pro děti ze základních škol, druhé pak pro festivalové diváky.

24. říjen byl výjimečný hned z několika důvodů. Ochotníci z Mouřínova svým představením, veselohrou Charleyova teta, přilákali rekordní počet kolem tří set návštěvníků. Dále to bylo ocenění druhé festivalové osobnosti, bučovického rodáka a zpěváka Jarka Šimka, který festival navštívil. Nadšenému publiku se představil interpretací písní z muzikálu Pomáda ve skvělé formě. Poté převzal spolu s mouřínovskými ochotníky festivalové ocenění.

25. října se do Bučovic vrátil po delší době vyškovský ochotnický soubor Divadlo bez střechy. Nyní představil bučovickému publiku kolektivní halucinaci Hypnoskop. Na jedinečné výkony herců tohoto souboru si již bučovičtí diváci zvykli.

26. října v závěrečném večeru se návštěvníkům představil divadelní soubor Tajtrdlík z Brna hrou Veselý výlet aneb jak je důležité mít kliku. Tento soubor poprvé vyjel za hranice domovského Brna. Hostem závěrečného večera byl herec známý z retrofilmu Rebelové a ze seriálu Velmi křehké vztahy Jan Révai. Vysoko ocenil výkony herců. Připomenul své začátky, kdy se na jevištích pohyboval především jako tanečník. Jan Révai převzal stejně jako jeho předchůdci ocenění Osobnost festivalu ochotnických divadel Bučovice 2008. Celý večer zakončil velkolepý ohňostroj.

Až 30. října dorazila na adresu pořádajícího města Bučovice omluva herce Josefa Somra, jehož pozvánka na festival zastihla až 27. října. Proto se nemohl našeho festivalu zúčastnit. Zajímal se o svého přítele Miroslava Doležala, který se festivalu nemohl ze zdravotních důvodů zúčastnit. Jak Josefu Somrovi, tak i všem osobnostem letošního ročníku festivalu je třeba srdečně poděkovat za podporu bučovického svátku ochotníků. Bučovická ochotnická tradice, na kterou pořádající město Bučovice navázalo už v minulém roce, jistě okřála letošní účastí sedmi skvělých ochotnických souborů a jednoho souboru profesionálního, které se představily v mimořádné formě.

Představily publiku ochotnické divadlo jako živý organismus tvořený lidmi, kteří ve složitostech osobního života nacházejí čas na pobavení druhých. Během osmi dní těch druhých, diváků, přišlo na osm set. „Sedm statečných“ a jedni profesionálové přispěli svým vystoupením k tomu, že třetí ročník přehlídky ochotnických divadel, Bučovice 2009, zcela jistě bude. Říká se: „Do třetice všeho dobrého. Na to si ale počkejme do října příštího roku.“


Josef Bouda
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':