Databáze českého amatérského divadla

Texty: FROLCOVÁ, Jana: V Bučovicích začne ochotnický festival. Míří na něj amatéři i hvězdy. iDNES.CZ / Brno a jižní Morava, 15.10.2011

V Bučovicích začne ochotnický festival. Míří na něj amatéři i hvězdy

Bučovice se o víkendu promění v kulturní centrum jižní Moravy. V neděli tam začíná Ochotnický festival Miroslava Doležala. Zavítají na něj desítky amatérský herců, ale také třeba Matěj Stropnický nebo Vladimír Brabec. Diváci si tak užijí týden plný večerních divadelních představení.

Každý večer se na pódiu představí některý z nadějných divadelních souborů.
"Vystřídá se u nás mnoho známých tváří. Lidé se mohou těšit na herce Zdeňka Junáka, Rudolfa Jelínka, Matěje Stropnického a Vladimíra Brabce, který k nám zavítá už podruhé. Z hereček festival ozdobí Uršula Kluková a Miluše Bittnerová," vyjmenovává jeden z organizátorů festivalu Josef Bouda.

Malý začátek tradičního festivalu zažijí lidé v Bučovicích už v pátek, kdy ochotnický soubor Bučovičtí výtečníci svými písněmi pozve v ulicích města kolemjdoucí na festival.
"Chceme, aby si lidé festival užili a měli dobrou náladu. Divák si u různorodých představení odpočine a pobaví se. A to je přece vítaná změna v této hektické době," podotýká Bouda.

Každé představení ohodnotí profesionál
Festival ale nenabídne jen radovánky. Po každém představení čeká diváky i ochotníky vystoupení hosta z řad známých herců, který pár slovy zhodnotí hru. A nemusí být pokaždé laskavý. Pak bude následovat diskuse s publikem.
"Jsem zvědavý, jak si soubory s představením poradí. Uvidím shakespearovskou komedii Zkrocení zlé ženy od slavkovského spolku Simsala Bim. A i když jsem člověk kritický, věřím, že zároveň bude co pochválit," říká jeden z hostů, herec a novinář Matěj Stropnický.
Podle něj je dobře, že tak velkou akci pořádá menší město. "Tohle by se mělo podporovat. Kultura přece nepatří jen do velkých měst," myslí si herec.
Vstupenka za 55 korun.

Jižní Morava je divadelním krajem s dlouhou ochotnickou tradicí. Jen v Bučovicích je ochotnické divadlo už přes 140 let. "Pochází odtud také někdejší nejstarší člen činohry Národního divadla Praha Miroslav Doležal, který zemřel v roce 2009. Právě po něm se festival jmenuje," vysvětluje Bouda.

Do Bučovic jezdí každý rok na festival stovky lidí. "Je to pro nás velká příležitost ukázat, co umíme," těší se člen bučovického souboru Ondřej Plšek.
Festival začne i skončí slavnostním ohňostrojem. Všechna představení se konají v sále Katolického domu od sedmi hodin večer. Jen pondělní hra začíná v půl osmé. Vstupenky stojí 55 korun. Součástí festivalu je i výstava v městském muzeu Z historie ochotnického divadla v Bučovicích.

Jana Frolcová

Program Festivalu ochotníků

Neděle
Bučovičtí výtečníci - komedie Babička v trenkách
host Zdeněk Junák

Pondělí
Ochotnický soubor BOTA z Bílovic nad Svitavou - Měsíc nad Buffalem
host Rudolf Jelínek

Úterý
Morkovští ochotníci - Prach a broky
host Miluše Bittnerová

Středa
Tylovo divadlo Újezd u Brna - Ve státním zájmu
host Uršula Kluková

Čtvrtek
Farní ochotnické divadlo Simsala Bim ze Slavkova u Brna
Zkrocení zlé ženy
host Matěj Stropnický

Pátek
Ochotníci Kozlany - Švejk
host Jaroslav Parči

Sobota
Ochotníci z Mouřínova - Sňatková podvodnice
host Vladimír Brabec

Zdroj: http://brno.idnes.cz/v-bucovicich-zacne-ochotnicky-festival-miri-na-nej-amateri-i-hvezdy-1fr-/brno-zpravy.aspx?c=A111010_1665346_brno-zpravy_bor

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':