Databáze českého amatérského divadla

Texty: HLUBUČKOVÁ, Petra a KOPECKÝ, Josef, Jan: Přehlídka dětských recitátorů Hradec Králové, 14.–15., 22.–23.4. 2014. Deník Dětské scény, č. 0., str. 18 - 19, 13.6.2014.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ
HRADEC KRÁLOVÉ, 14.–15., 22.–23. DUBNA 2014
První a druhá kategorie
To, že výběr textu je alfou i omegou této disciplíny, říkat nemusíme. Nemusíme dokonce ani připomínat, že bez správného, jistého a pevného postoje těla se recitátor zkrátka neobejde. A už vůbec se zde není nutné zmiňovat o precizní artikulaci, temporytmu, dynamice, jiskře v očích a jisté radosti z vyprávění. Všichni tomu rozumí, všichni se podle toho řídí. Jenomže… A tady začíná nelehký úkol pro porotu. Není totiž snadné definovat, co je vlastně správné u oboru, jenž se sice pohybuje na objektivních základech, ale svou krásu získává až v subjektivním cítění, prožitku, ba dokonce emocích, které vyvolává. Už u 1. a 2. kategorie bylo zřejmé, kdo rozumí oněm základům, dokáže s nimi vědomě pracovat a posunout je dál. Krásně vyslovuje, pracuje s tempem a ví, o čem mluví. Nicméně občas jakoby ze své přítomnosti na jevišti neměl radost, jakoby se vše, co o této disciplíně ví, stalo brzdou jeho přirozenosti a energie.
Mezi kolegy porotci jsem letos byla nováčkem. Po mnoha a mnoha letech, kdy jsem sama stála v onom šedočerném prostoru a snažila se získat si publikum a porotce, jsem nyní byla tím, kdo se nechává získávat a bedlivě naslouchá každému slůvku a pozoruje vše, co se před ním odehrává. Malí recitátoři (velmi často) prokázali, že jejich účast v krajském kole je oprávněná a inspirativní. Na malém prostoru a často s velmi krátkými texty dokázali zaujmout, vyvolat diskuzi a především potvrdili, že tato disciplína má svoji budoucnost a ti, co ji vyučují, rozumí jejím objektivním základům a dokážou s nimi kvalitně pracovat. Neměli by ale zapomínat, že na jevišti pak nestojí oni, ale jejich svěřenci, kteří potřebují zůstat těmi, kterými jsou. Měli by mít tak prostor pro svoji přirozenost a především se stále bavit tím, co dělají. Jen tehdy se propojí vše, co tento obor nabízí.
Čestné uznání v první kategorii získali: Adéla Josefína Jechová (Kostelec nad Orlicí) za text F. Hrubína Červená Karkulka, Kristýna Trávníčková (Náchod) za text L. Štíplové Sysel, Tereza Zábrodská (Čestice) za text J. Havla Kočičí dům a Nela Kluhová (Žacléř) za text D. Vysoké Maminkovská škola.
Cenu poroty získaly Nikol Plachetková (Solnice) za text Z. Adly Proč se javor na podzim červená a Natálie Paříková (Dvůr Králové nad Labem) za text Z. Novákové Kotě na stromě.
Lektorský sbor pracoval ve složení Lada Blažejová, Tereza Vodochodská, Petra Houbičková.
Ve druhé kategorii postupují do Svitav Štěpánka Pospíšilová (Třebechovice pod Orebem) s textem P. Šruta Stěhovavá myš a Kateřina Pánková (Hradec Králové) s textem J. Holuba Jak se zbavit Mstivý Soni – Pugét.
Čestné uznání získali: Markéta Vespalcová (Hradec Králové) za text P. Šruta Hrabě Drákula a Nováková z III.C, Kateřina Štěpánová (Deštné v Orlických horách) za text M. Drijverové Mamiša a paní Horčičková, Filip Hovorka (Černíkovice) za text K. Poláčka Bylo nás pět a Andrea Sommerová (Dvůr Králové nad Labem) za text A. Mikulky.
Porota druhé kategorie pracovala ve složení Monika Janáková, Petra Hlubučková, Tereza Vodochodská.
Petra Hlubučková

Třetí a čtvrtá kategorie
Mám za to, že letošní ročník byl ročníkem v mnohém velmi přínosným. Mezi soutěžními vystoupeními se totiž objevilo hned několik velmi výrazných, propracovaných, technicky, dramaturgicky i interpretačně skvěle připravených výkonů, které si po právu zasloužily postoupit do celorepublikového kola soutěže. Příjemné potom je i to, že se soutěžící nebáli sáhnout i po méně obvyklých textech, které soutěž ozvláštnily a učinily ji zajímavější.
Porota stála před nelehkým úkolem, což není klišé, ale fakt letošního krajského kola. Dlouho jsme se bavili o tom, jak k jednotlivým vystoupením přistoupit a jak je poměřit. Poctivě jsme probírali všechny okruhy našeho hodnocení – a došlo i na drobné jiskření, zvlášť ve snaze vedle sebe porovnat tak neměřitelné věci, jako je postoj přednášejících k obsahu textu, jeho pochopení a uchopení versus zvládnutá hlasová technika, výslovnost, dýchání atp. versus dramaturgická volba, úpravy a pointa textů.
S výsledky jsme ale v porotě spokojeni, myslím, všichni. Nakonec se nám podařilo dohodnout se – aniž bychom nějaký názor zcela odmítli. Reprezentanti královéhradeckého kraje, které jsme do ústředního kola vyslali, mají velký potenciál a věřím tomu, že mají i velkou šanci zabodovat.
Je skutečně příjemné vědět, že je mezi mladými tolik šikovných, přemýšlivých a v přípravě přednesů poctivých recitátorů. Pokud jim jejich zápal vydrží, máme se na co těšit. Pro mne osobně potom bylo zajímavé i setkání s nimi při rozborových seminářích, na kterých naslouchali a uvažovali o jednotlivých připomínkách a dotazech jako skuteční profesionálové. Mimochodem právě při této diskusi se jasně ukázalo, zda svému textu opravdu rozumí, zda pochopili, co přednáší – anebo zda to byla pouze „hraná póza“, kterou s nimi někdo připravil. A jsme znovu u toho, co je potom víc? Pochopení a porozumění, citlivě podaný obsah, ale s (případně) nezvládnutou technikou – anebo skvělá technika, dramaturgicky výborně zvolený text, ale s kalkulem zabodovat a s onou „hranou pózou“ v postoji?
Ony semináře pro mne byly o to zajímavější, že jsem měl možnost mluvit i s pedagogy, kteří s recitátory ony výstupy připravovali. A nebylo jich málo, kteří ke své práci přistupují opravdu poctivě.
Suma sumárum: Děkuji všem, kteří se do této přehlídky zapojili, dětem i jejich učitelům, protože mám najednou zase víru, že mezi námi je dost talentovaných lidí, kteří na sobě chtějí navíc pracovat. A nebojí se předstoupit před porotu. A nebojí se vyslechnout si její soud. A nebojí se případně svůj výkon obhajovat. A vůbec to mají v hlavě prostě srovnáno.

Porota ve třetí kategorii pracovala ve složení Josef Jan Kopecký, Monika Janáková, Petra Hlubučková a rozhodla takto: do celostátního kola postoupila Kateřina Černá (Rokytnice v Orlických horách) s texty R. Fulghuma Prase Norman a A. Blocha Lidé jsou jiní a Eva Voláková (Libáň) s texty D. Fischerové Vyřezávaná krabička a O. Syrovátky Jak dvě kozy byly zvědavé.
Čestná uznání ve třetí kategorii byla udělena celkem čtyři - Martinu Karbanovi (Jaroměř) za texty E. Jandla Přezkoušení gramodesky a E. Frynty Hlemýžď, Michaele Součkové (Trutnov) za texty S.Reschové V zoologické zahradě a E. Frynty Kráva, Michaelu Dolejšímu (Hradec Králové) za texty L. Nekudy Pojednání o Šemíkovi a D. Charmse Pět boulí a Hynkovi Pacákovi (Hořičky) za texty J. Skácela Uspávanka s básníkem a M. Kratochvíla Může se dům zbláznit?

Čtvrtou kategorii posuzovali Josef Jan Kopecký, Monika Janáková, Tereza Vodochodská. Do Svitav poslali Damiána Tejkla (Slatina nad Zdobnicí) s texty D. Charmse Jak jsem se narodil a I. Wernische Tři Fuové a Lenku Jechovou (Josefov) s texty P. Tomeše Deník tyranosaura a Ch. Morgensterna Samomluva hlemýždě.
I v nejstarší kategorii došlo na čtyři čestná uznání - Kateřina Šarounová (Chlumec nad Cidlinou) za texty M.McDonagha O malém, zeleném prasátku a K. Patchena Vražda dvou mužů…, Sára Doušová (Hradec Králové) za texty K. Čapka Svatá noc a J. Suchého Z deníku praktické dívky Zuzany, Barbora Skutilová (Rokytnice v Orlických horách) za texty J. Vodňanského Problém s organismem a I. Klímy Krátká povídka o balonku, Kamila Šourková (Sobotka) za texty Z. Malinského Anketa ve 4.B a H. Frankové Dáma se nikdy nevyptává.
Josef Jan Kopecký
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':