Databáze českého amatérského divadla

Texty: STUCHLÍKOVÁ, Hana: Josefodolští ochotníci odehráli na Theatrum Kuks Moliera. AS 1.9.2014-Ze života souborů.

Josefodolští ochotníci odehráli na Theatrum Kuks Moliera

Ochotníci z Josefova Dolu se po náročné sezoně odměnili a vyrazili na výlet. Byl to výlet částečně pracovní, ale ve všech směrech vydařený. Na jaře jsme se přihlásili na festival barokního divadla, opery a hudby "Theatrum Kuks", jenž probíhal ve dnech 19.-24. 8. 2014.

Činoherní
Hudební

Byl to od našeho spolku tak trochu čin odvážný, ale jak se říká – odvážnému štěstí přeje. Je samozřejmé, že se nelze na barokní slavnosti přihlásit se současnou inscenací. Ale že pořadatelé se zaměřují právě na období baroka. Spolek má již dva roky na repertoáru Moliérovu komedii Zdravý nemocný a to bylo to pravé představení, které dobou svého vzniku „pasovalo“ na zmíněné slavnosti.

V pátek 22.8. vyrazil ráno autobus z Josefova Dolu se členy spolku směrem na Kuks, což je věhlasný areál Hospitalu, který nechal postavit hrabě František Antonín Sporck. Kukský hospital je bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské vysloužilce se špitálem a konventem milosrdných bratří u Nejsvětější Trojice.

Kuks se nachází v údolí Labe nedaleko městečka Jaroměř. Na začátku 18. století nechal postavit hrabě Fr. Ant. Sporck lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral. O zašlé slávě Kuksu dodnes svědčí největší galerie barokní plastiky pod širým nebem.V Kukském hospitalu se nachází barokní lékárna Českého farmaceutického střediska Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Zásluhou Stanislava Bohadla, hlavního organizátora, festival navazuje na výjimečnou kulturní tradici této lokality.

Divadelní a hudební dějiny Kuksu připomíná nedávno otevřené Rentzovo muzeum barokního tisku. Bohužel budovy hospitalu jsou do začátku září uzavřené pro celkovou rekonstrukci areálu. Ale slavnosti to neovlivnilo, počasí se vydařilo a tak jsme v omezené míře mohli celý venkovní areál procházet, obdivovat sochy Matyáše Bernarda Brauna, zúčastnit se i dalších produkcí v rámci programu slavností.

My sami jsme odehráli svou komedii v netradičních prostorách tzv. Comoedien Hause – upravené stodoly na divadelní sálek. Festival se zrodil společně s hereckou společností Geisslers Hofcomoedianten pod vedením režiséra Petra Haška, se zaměřením na „nový barokní styl“.

Josefodolští ochotníci tímto vystoupením – dá se říci i stylově – zakončili v krásném prostředí Kuksu derniérou Moliérovu komedii Zdravý nemocný.

Jak jsem již předeslala, výlet se opravdu vydařil a my máme nač vzpomínat, máme mnoho zážitků, které jistě budeme ještě dlouho probírat na zkouškách i mimodivadelních setkáních.

Hana Stuchlíková
účastnice zájezdu, jednatelka spolku a také herečka
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':