Databáze českého amatérského divadla

Texty: STUCHLÍKOVÁ, Hana: Dobrý konec všechno spraví. AS 1.7.2014-Aktuality.

Dobrý konec všechno spraví

Josefodolský divadelní spolek si pro léto 2014 připravil premiéru méně známé a méně hrané komedie Williama Shakespeara, komedie s hořkým nádechem intrik a neopětované lásky.

Činoherní
Hudební

DS J.K.Tyl Josefův Důl uvádí: William Shakespeare Dobrý konec všechno spraví.

Jak název komedie napovídá, vše nakonec dobře končí. V letošním roce svět oslavuje 450 let od narození světoznámého anglického dramatika, jehož dílo se stalo po staletí nejhranějším na všech světových jevištích, mnohé z jeho děl bylo zfilmováno, mnohé hry se uvádějí i na amaterských scénách. Když se Josefodolský spolek rozhodl nastudovat Shakespeara, předcházelo tomu měsíce výběru z jeho děl – velkým pomocníkem bylo souborné vydání všech Shakespearových děl překladatele Martina Hilského.

Po přečtení většiny přeložených textů, se zaměřením na komedie, následoval výběr vhodného titulu. Karel Stuchlík mladší nakonec vybral komedii méně známou a méně hranou. Při realizaci hry jsme pochopili, že přece jenom jde o text náročný a že se s tím bude zapotřebí poprat. Divákům musíme předvést hru živou, textově srozumitelnou a hravou. Divák se musí bavit, musí se v příběhu vyznat, musí hercům rozumět a přitom mít příjemný pocit, že byl na dobrém divadle.

Jak se nám to podaří, uvidíme při premiéře v sobotu 5.7. 2014 v 19,30 hod. v divadle v Josefově Dole.

Josefodolský divadelní soubor
Soubor je v polovině sezony 2014 a jeví se prozatím, že je úspěšná. Členové spolku ve své činnosti nepolevují, dá se říct, že pracují velmi intenzívně. Kromě toho, že pravidelně zkoušíme další inscenaci, zveme do našeho divadla i další amaterské soubory. Vrcholem činnosti se každoročně stává pořádání Josefodolského divadelního jara. S nastudovaným repertoárem jezdíme rovněž do okolních obcí a stává se pravidlem, že na začátku léta připravujeme novou premiéru. Letos jsme hostili v zimním období čtyři soubory – z České Lípy, z Bystřice u Benešova, pravidelným hostem se stává soubor z Rokytnice nad Jizerou a na konci zimní sezony k nám zavítali ochotníci z Jilemnice.

Mezi hosty našeho divadla patří i účastníci Josefodolského divadelního jara. V letošním ročníku, kromě domácího spolku, vystoupilo dalších šest souborů.

Josefodolští ochotníci s inscenací Vajíčko navštívili Lomnici nad Popelkou, Desnou, Tanvald, Rokytnici nad Jizerou a Železný Brod a na podzim se rozjedeme s tímto titulem i na další štace.

S Vajíčkem spolek navíc získal při JDJ 2014 nominaci na Národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Je to po čtrnácti letech, kdy se Josefodolský divadelní spolek zúčastní této vrcholné přehlídky venkovských ochotnických souborů.

Pro diváky – místní i přespolní – členové spolku připravují na začátek prázdnin další novou inscenaci. Tentokrát jsme sáhli do klasického repertoáru a jsme v závěrečném stadiu přípravy nové hry. Vybrali jsme si komedii Williama Skakespeara Dobrý konec všechno spraví. Nebylo jednoduché dostat se Shakespearovi na „kobylku“, text je pro amatéry trochu komplikovaný, při zkouškách jsme museli opravdu nasadit značnou dávku soustředění, ale snad se dílo podaří a diváky potěšíme i tímto kusem. Zároveň jsme se nastudováním Shakespeara tak trochu připojili k oslavám 450 let narození tohoto světoznámého dramatika.

Premiéra komedie Dobrý konec všechno spraví bude v sobotu 5.7. 2014 v 19,30 hod. v divadle v Josefově Dole.

Jak vidno, spolek opravdu nezahálí. Vždyť od počátku roku 2008 jsme vstoupili na divadelní prkna s různými divadelními inscenacemi 83× a to musíme přičíst hodiny zkoušek, hodiny šití kostýmů a jejich navrhování, výroby jednotlivých scén, studium textů a jejich úpravy, výběr hudby a její zpracování, konzultace s odbornými poradci apod. Odměnou za tuto pouť ke konečnému divadelnímu představení je nám spokojený divák a zaplněný sál josefodolského divadla.

Děkujeme všem, všem sponzorům, kteří nám věří a přispívají spolku na jeho činnost finančně i dary, děkujeme divákům, kteří přijdou do divadla na ochotníky a děkujeme i svým členům, že mají stále chuť hrát divadlo.

Hana Stuchlíková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':