Databáze českého amatérského divadla

Texty: Žďár nad Sázavou, Effrenata, STROTZER, Milan: Jana Mifková podle knihy Tomáše Pěkného - Havrane z kamene, recenze představení KP MUMRAJ! Hodonín 2014

Královská divadelní společnost Effrenata Žďár nad Sázavou
Jana Mifková podle knihy Tomáše Pěkného: Havrane z kamene

Vrcholem krajské přehlídky studentských divadelních souborů Mumraj! v Hodoníně byla inscenace magického baladického příběhu Tomáše Pěkného v dramatizaci režisérky souboru Jany Mifkové nazvané shodně s výchozí předlohou Havrane z kamene. Básnické podobenství Tomáše Pěkného o odvěké lidské touze po lásce a přátelství uvádí čtenáře na Býčí horu do prostředí čarodějnic, kde při zkoušce mladá čarodějnice propadne a je jí odepřeno patřit k starším svého rodu. Zde také začne pouť Mladé k lidem, za Juliánou, k jejímuž prospěchu obětuje všechny své síly, aby si získala její přátelství. Netuší, že přátelství se nedá vykoupit, že to „málo“, co na Juliáně chtěla, je tak mocná hodnota. Cesta ke svým se ukáže nadobro uzavřenou, stejně jako možnost čarovat. Nezbývá než setrvat v opuštěnosti v samotě či vykročit s otevřeným srdcem znovu k lidem. Mladá zvolí druhou z možností.

Zde načrtnutý příběh je ve skutečnosti daleko spletitější, nicméně Janě Mifkové se jej podařilo převést do dramatické podoby, a to jak ve formě textové předlohy, tak vlastní inscenací se souborem Effrenata ze Žďáru nad Sázavou. Využívá přitom prostředků kolektivní dramatické hry, současně však vede herce k individualizovanému hereckému projevu. Vše se odehraje s použitím minimálních scénických prostředků, potřebné objekty ztvárňují herci svými těly, na scéně se objeví jen nejnutnější rekvizity. Nejedna scéna je řešena nápaditě a působivě. Členitý příběh je převyprávěn přehledně a s potřebnou dávkou tajemství, napětí a s patřičně navozenou atmosférou.

Inscenaci dominují dva herecké výkony, a to Barbory Blažíčkové v roli Mladé (cena) a Nikoly Krásné v roli Juliány (čestné uznání). Viděl jsem představení souboru cca před rokem a měl jsem k němu jisté výhrady. Soubor na inscenaci velice zapracoval a dovedl ji ke tvaru, k němuž lze sotva mít podstatných připomínek. Zejména obě oceněné herečky v hlavních rolích dospěly k odpovídajícímu ztvárnění postav v souladu s Pěkného předlohou.

Inscenace Havrane z kamene Jany Mifkové (čestné uznání za dramatizaci a režii) prokazuje nadstandardní tvořivou divadelní práci. Soubor Effrenata byl oceněn cenou za inscenaci a doporučením na 1. místě k účasti na Mladé scéně v Ústí nad Orlicí 2014.

Milan Strotzer
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':