Databáze českého amatérského divadla

Texty: Břeclav, Břetislav, ŽÁČKOVÁ, Jana: David Drábek - Jedlíci čokolády, recenze představení KP Hobblík Hodonín 2014

Divadelní soubor Břetislav Břeclav
David Drábek: Jedlíci čokolády

Divadelní soubor Břetislav z Břeclavi po komediální dramaturgii (Muž sedmi sester) zpracoval o něco náročnější předlohu, tentokrát současnou českou hru Davida Drábka Jedlíci čokolády. Hlavní linii příběhu tvoří intertextuální leitmotiv Čechovových Tří sester, který je prokládán zpřítomňováním mrtvých bytostí a lehce psychedelickými obrazy (Faunovo zjevení, přítomnost Budhy), které zdánlivě narušují základní dějovou linii.

Režisérka Jana Vrzalíková vytvořila kompaktní inscenaci, Drábkovu mnohaúrovňovou hru rámuje Budhou/hudebníkem (Pavel Doležal). Postava Budhy je médiem celé inscenace, což podtrhuje i scénografické řešení (režisérka ho umístila na vyvýšené místo, z něhož mimo jiné sleduje děj), po celou dobu představení hraje na elektrickou kytaru, v kombinaci s kombem a příležitostným použitím smyčce. Pavel Doležal složil k Jedlíkům čokolády autorskou hudbu, která čerpá z motivů psychedelického rocku. Nejde jen o praktické rámování, jenž je v první řadě efektní, ale navíc živá hudba udržuje diváka v atmosféře podivného příběhu s „happyendem“ po celou dobu.

Další složkou, která byla na tomto zpracování oceněna, byla taktéž práce s hereckým souborem. Mohli jsme vidět tři vyzrálé výkony hlavních představitelek (Hela, Róza, Valerie), kterým zdatně sekundovala i mužská část souboru ve vedlejších rolích (Jan, Ludvík), kolektivní herectví (davy, figuranti) taktéž působilo kompaktně – zejména v částech, které vytvářely davové scény soudobé konformní společnosti (např. scéna setkávání se s životními ztroskotanci). Jana Vrzalíková se nebojí využívat divadelních prostředků (viz scéna ztroskotanci), bílé masky na obličejích figurantů spolu s muzikou vytváří lehce apokalyptický obraz/odraz naší společnosti.

Bc. Jana Žáčková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':