Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, JakoHost, Vl. GARDAVSKÝ: Soubor JakoHost se uvelebil kolem pískoviště. Plzeňský deník 9. 6. 2014, s. 8

Soubor JakoHost se uvelebil kolem pískoviště

Jeden z nejzkušenějších plzeňských souborů působících v Divadle Dialog v Plzni, Divadlo JakoHost, uvádí na své domovské scéně nadmíru roztomilou, ale jinak nepříliš známou komedii Píseček. Jedná se o autorskou hru průbojného kladenského kolektivu V.A.D. (Velmi Amatérské Divadlo), jehož kmenovým autorem a nejčinorodějším tvůrcem je Jan Červený, vystupující obvykle pod uměleckým pseudonymem Kazimír Lupinec. Z téže tvořivé dílny JakoHost převzal a donedávna uváděl i úspěšnou komedii Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka.
K režii „jednoaktové divadelní bábovičky“, jak trefně autoři svůj výtvor nazývají, byla přizvána hostující Kristina Kohoutová a není překvapením, že se souborem JakoHost spolupracují v několika rolích i další hosté. Režisérka znovu potvrdila svůj cit pro vystižení žánru dramatického tvaru, který si k inscenování vybrala nebo jí byl nabídnut. Sympatické je, že tak činí převážně prostřednictvím herců, kterým tentokrát vnutila svoji představu v jemné groteskní nadsázce ztělesnit věrohodné a bohatě odstíněné postavy. Zkušení herci vesměs již dobře vládnou komediální technikou a schopností ve správný čas a na správném místě uplatnit pointu tak, aby vyzněla. K tomu dává text příležitostí v takřka nepřeberném množství. Takže častý smích diváků doprovází nepřetržitou řadu známých, všedních až banálních situací, životních postojů, ustálených slovních spojení a modelových příhod, které v lehké nadsázce působí neodolatelně komicky.
Přestože se zdá být vše ukrutně veselé, pod zvětšovacím sklem grotesky zjišťujeme, jak je to běžné člověčí hemžení nad dětským pískovištěm v jádru spíše nelichotivé. Takové je i starostlivé chování středostavovské rodiny – rezolutní Věry (Hana Rendlová) a pod pantoflem trvale bytujícího Karla (Jakub Klíma). Brzy se manželé dostávají do sporu s dvojicí žijící mimo společenské konvence a propagující někdy až militantně zdravý životní styl, s Viki (Eva Šeflová) a Mikim (Pavel Bárta). Rozkmotří se i s dobře situovanou Ivetou (Eva Markvartová) dbající poněkud přehnaně o hygienu. Překvapivé rozuzlení se odehraje po příchodu rázného Luďka (Radek Kozler, alternuje Michal Čáp Havlíček). Karel učí v jednu chvíli svého imaginárního Karlíka natřepat bábovičku na říkánku „…Jestli se mi povedeš, tak do Prahy pojedeš.“ Souboru se „divadelní bábovička“ povedla a JakoHost by mohl i s Písečkem bez rozpaků do Prahy vyrazit.

Vladimír Gardavský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':