Databáze českého amatérského divadla

Texty: Bakov nad Jizerou, Tyl, DOLEŽAL, Adam: Pam Valentine - Mezi nebem a zemí, recenze představení KP Wintrův Rakovník 2014

DS TYL Bakov nad Jizerou
Pam Valentine: Mezi nebem a zemí

Adam Doležal

I odpoledne pokračoval Winterův Rakovník v komediálním duchu. DS TYL Bakov nad Jizerou přivezl do Rakovníka inscenaci hry britské autorky Pam Valentine, Mezi nebem a zemí. Jedná se o hru zdařilou, nápaditou a zcela odpovídající potřebám souboru.
Příběh této duchařské romantické komedie se odvíjí podle osvědčené šablony, která může tématem a strukturou leckomu připomenout filmy jako Beetlejuice, nebo Duch. Nabízí jednoduchou a zcela jasnou zápletku, která je sama o sobě zdrojem jasně čitelných gagů. Soubor textu očividně rozumí, přesně ví, v čem jsou jeho přednosti a zvolil i vhodnou režijní a hereckou koncepci, postavenou především na jednoduchosti a věcnosti projevu. Ta je znát i ve scénografickém řešení, kde je na scéně pouze to, co je bezpodmínečně nutné k rozehrávání situací.
V takové koncepci je ovšem důležité vzít v potaz všechny detaily, které na sebe berou význam znaku. Otazníkem tak může například zůstat, zda je bílá barva nábytku vhodně zvolenou, když bílá je od začátku nastavena jako znak světa duchů.
Jedna z výtek by také mohla padnout k několika málo situacím, ve kterých není dostatečně vystavěné jednání postav a herci tak zůstávají buď pouze u slovního sdělení (např. celá úvodní situace), nebo u nepatřičného sentimentu. Oproti tomu v tomto ohledu přesně fungují výstupy postavy strážného anděla Jane Angelové (Magda Melicharová), která je schopná na relativně malém prostoru přesně naplnit svoji funkci a ještě ji ozvláštnit osvěžujícím hereckým nadhledem.
Problémy lze také spatřit ve scénicky nešťastně uchopených přestavbách, kdy se na jevišti na několik vteřin přestane cokoliv dít a herci poté musí tempo inscenace znovu budovat, nebo v nevhodně zvoleném hudebním podkresu, který naladí diváka na zcela jinou atmosféru, než se poté buduje na jevišti.
Celkově se ale jednalo o zdařilou inscenaci, zcela odpovídající schopnostem souboru, který ji dokázal, až na zmíněné jednotlivosti, naplnit lehkostí a humorem.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':