Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pardubice, Divadlo Exil, KOHUTOVÁ, Petra: Murray Schisgal - A co láska?, recenze představení KP Lounské divadlení 2014

Divadlo Exil Pardubice
Murray Schisgal: A co láska?

Petra Kohutová

Podkladem nejdiskutovanější inscenace letošního Lounského divadlení byla hra Murrayho Schisgala A co láska? o proměnách (ne)vztahu mezi manipulátorem Miltem, hypochondrem Harrym a rádobyhvězdou Elleny, kterou přivezl soubor Exil z Pardubic. Konverzační komedie na pomezí absurdity podle motta "velká slova - malé city" podává zprávu o světě, v němž je slovo "láska" považováno za zaklínadlo, které nicméně stálým opakováním zcela ztrácí svůj obsah - a v němž se jakýkoliv (nejen milostný) vzah stává hrou bez pravidel a zároveň hrou pro hru. Soubor nelehkou komedii se spodními hořkými tóny převádí na jeviště v pozoruhodném tvaru, v přesném výkladu a s pokorou před slovem; výhodou je velmi dobrá vybavenost herců, kteří cítí situace a jsou schopni přesně vystavět gag. Inscenace vzbudila mnoho otázek o možných cestách ke ztvárnění dramatiky tohoto typu a možných inscenačních přístupech. Mimo jiné z tohoto důvodu je porotou považována za natolik inspirativní, že byla doporučena pro zařazení do programu Pikniku Volyně na třetím místě; kromě toho byly uděleny herecké ceny Kristýně Hypšové a Ondřeji Broulíkovi za role Elleny a Harryho a čestné uznání Janu Smetákovi za roli Milta.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':