Databáze českého amatérského divadla

Texty: Klášterec nad Ohří, KLAS, STROTZER, Milan: Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky, recenze představení KP Lounské divadlení 2014

Divadelní soubor KLAS Klášterec nad Ohří
Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky

Milan Strotzer

Divadelní soubor KLAS Klášterec nad Ohří uvedl na 10. Lounském divadlení inscenaci novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky v dramatizaci, režii a scénografii Václava Poldy. Poldovo zpracování Hrabalovy prózy pro divadelní jeviště odhlíží od dramatizace Václava Nývlta, stejně tak od textové předlohy k slavnému filmu Jiřího Menzela, ba ani přímočaře nekopíruje výchozí novelu. Václav Polda z ní vyšel, avšak vytvořil svébytnou dramatizaci, v níž krátí, přeskupuje a nově organizuje textovou strukturu, a přitom ctí Hrabalovu poetiku a ponechává všechny atributy autorova stylu včetně humoru, konfrontačního střihu a latentně všudypřítomného sexu. Poldova dramatizace byla oceněna jednou z cen přehlídky.
Václav Polda, jako režisér a scénograf zároveň, buduje svou inscenaci úspornými až minimalistickými prostředky. To se projevuje jak ve scénografii, tak ve vedení hereckých partů. Scéna je tvořena rámy ohraničujícími hrací prostor. Rámy jsou vyplněny bílými závěsy, které původně uzavřený hrací prostor postupně otevírají do hloubky jeviště a obnažují jej. V expozici, při monologu Miloše Hrmy, v němž je objasňováno jeho rodinné zázemí, slouží jeden ze závěsů k realizaci stínohry, která obsah monologu vtipně dokresluje. Úctyhodná je i péče, která byla věnována kostýmní výpravě. Poldova scénografie byla oceněna jednou z cen přehlídky.
Navzdory principu střihu, přeskupování obrazů a nekontinuálnímu traktování děje je příběh novely/hry sdělen pro diváky přehledně a srozumitelně z hlediska myšlenkového poslání. Zásluhu na tom má především vědomé a cílené budování jednotlivých situací. Poldova režie byla oceněna jednou z cen přehlídky.
Z hereckých výkonů zaujali především Miroslav Nyklíček st. v roli Výpravčího Hubičky (cena) a Miroslav Nyklíček ml. v roli Miloše Hrmy (čestné uznání).
Jisté rezervy má inscenace především v rozlišování a akcentování podstatného od méně podstatného a v důsledku toho v temporytmickém členění. V kontextu inscenování Hrabalových Ostře sledovaných vlaků na amatérských jevištích je však klášterecké provedení mimořádné pro svébytné uchopení a náleží k těm nejzdařilejším. Bylo proto doporučeno na 2. místě k výběru do programu celostátní přehlídky ve Volyni.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':