Databáze českého amatérského divadla

Texty: Česká Lípa, Divadelní klub Jirásek, CÍSAŘ, Jan: W. Shakespeare, V. Klapka - Jak se vám líbí Jak se vám líbí, recenze představení KP Lounské divadlení 2014

Divadelní klub Jirásek Česká Lípa
William Shakespeare, Václav Klapka: JAK SE VÁM LÍBÍ JAK SE VÁM LÍBÍ

Jan Císař

Českolipský Jirásek – respektive Václav Klapka jako tvůrce úpravy Shakespearovy komedie a režisér její scénické realizace – se vrátil k představení, jež před třiceti lety svým principem scénování i scénickým tvarem znamenalo nejen jeden z vrcholů tehdejšího amatérského divadla, ale i nepřehlédnutelnou kvalitu a impuls v celém jednom proudu divadelního jazyka té doby, jejž bychom mohli nazvat alternativním. Bylo by omylem srovnávat ono dávné představení s dnešním. Jistě – zůstávají určité postupy režijně hereckého-řešení situací, z nichž vyrůstá poetika tohoto scénického tvaru. Ale je tu podstatný rozdíl. Jestliže ono první představení odkazovalo řadou svých prvků k „normalizačním“ společenským kontextům a zněla v něm výrazně oslava svobody a odpor k útlaku, pak v současném představení z tohoto referenčního aspektu zůstává především to, čím tento Shakespearův text inspiroval moderní sociologii: všichni hrajeme ve společnosti své role, jimž nelze uniknout. Hlavní, nejpodstatnější dnešní smysl tohoto představení v rovině estetické, divadelní; jeho poetika a zejména způsob herectví zůstává vysoce inspirativní záležitostí. Zvláště proto, že Václav Klapka nastudoval tento scénický tvar s mladou generací českolipského souboru, což přesvědčivě demonstruje nosnost a použitelnost tohoto scénického principu. Ohlas u obecenstva potvrdil jeho schopnost navázat s diváky kontakt a předat jim radost z pocitu z ničím nesvázané tvořivosti, která v divadelním prostoru pohybem lidského těla utváří a předvádí fiktivní skutečnost rozvíjejíc přitom tradice elementárního hereckého komediantství, jež jsou nositelem smíchové kultury.
Pro tyto hodnoty se odborná porota Lounského Divadlení rozhodla českolipskou inscenaci Jak se vám líbí Jak se vám líbí doporučit do programu celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně na prvním místě v pořadí doporučovaných inscenací.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':