Databáze českého amatérského divadla

Texty: SVAČINOVÁ, Hana: Divadelní Kojetín 2014. AS 28.2.2014-Hudební,Činoherní.

Divadelní Kojetín 2014

22. ročník Přehlídky amatérských divadelních souborů Divadelní Kojetín 2014 v týdnu od 19. do 23. března 2014, sál Sokolovny Kojetín

Hudební
Činoherní

Město Kojetín se pravidelně v měsíci březnu chlubí přívlastkem „divadelní“. Každoročně v polovině tohoto měsíce probíhá Přehlídka amatérských divadelních souborů Divadelní Kojetín, která se bude konat v týdnu od 19. do 23. března 2014. Jedná se o soutěžní festival, na kterém se prezentují městská ochotnická divadla ze střední Moravy. Vítěz z kojetínského klání postupuje na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně, odkud nejlepší soubory míří rovnou na prestižní Jiráskův Hronov. Všechna soutěžní divadelní představení posuzuje odborná porota, která také vybírá a nominuje vítěze.

Letos se uskuteční ročník s magickým číslem dvacet dva. Z numerologického hlediska se jedná o významné číslo, které představuje inspiraci, prozíravost a výjimečnost. Je to velké číslo, schopné zvládnout velmi složité situace. Jeho činy řídí inspirace a talent a často jí pomohou ke značnému věhlasu: skrývá se v ní génius. Je také číslem výjimečných bytostí. A ty rozhodně nebudou chybět mezi divadelníky, kteří kojetínskému publiku dají ochutnat od všech divadelních žánrů. Celkem se představí dvanáct divadel, které zahrají třináct inscenací – deset je zařazeno do soutěžní části a tři budou nesoutěžní. V rámci přehlídky budou dopoledne místní děti, žáky a studenty bavit profesionální divadla, která každoročně obohacují festival. Letos to bude Divadlo Scéna Zlín a Divadlo Tramtarie Olomouc.

V soutěžní části se představí dva nováčci – Divadlo Opona Zlín a První organizace pro kroměřížskou kulturu. Ostatní soubory kojetínské publikum zná z let předešlých, jedná se většinou o pravidelné festivalové účastníky – domácí DS Hanácká scéna MěKS Kojetín, ZUŠ Zlín, Divadlo Dostavník Přerov, DS OB Velká Bystřice, Divoch DK Vizovice, Divadlo DiGoknu Rožnov, Divadelní spolek Kroměříž a DS Netrdlo – Divadélko Zdeňka Řehky Vyškov.

Festival bude slavnostně zahájen ve středu 19. března 2014 vystoupením pěveckého souboru Cantas Kojetín a ukončen v neděli 23. března 2014 vyhlášením vítězů.

Součástí programu kromě divadelních představení jsou i doprovodné akce. V prvé řadě to jsou veřejné tzv. rozborové semináře s lektorským sborem, které probíhají po každém představení a nesou se většinou ve velmi přátelském duchu. Nebude chybět tradiční přivítání souborů na Sokolovně mladými Hanáky v krásných krojích, kteří ochotníky pohostí chlebem, solí a slivovicí. Společenské vyžití umožňuje posezení a poklábosení ve vestibulu Sokolovny, kde diváci naleznou programové skládačky, plakáty i fotografie z předešlých ročníků. Letos ale také výstavu obrazů kreslíře ze Šumperka Jana Žmolíka, kterou v sobotu dokreslí autorským čtením básník Michal Talo z Prahy a akordeon Martina Přichystala z Čech pod Kosířem. Taneční Divadelní Candrbál se letos uskuteční netradičně již v pátek v prostorách Bowling City.

Oblíbený přehlídkový zpravodaj „Divadelní Koječák“ bude vycházet denně, bude distribuován zdarma a uveřejňován na webových stránkách MěKS Kojetín. Nebudou chybět pravidelné rubriky, recenze divadelních her, rozhovory, ankety a fotografie a jistě bude opět hýřit humorem a recesí.

Ať vaše kroky aspoň jednou zamíří do sokolovny, ať se opět o Kojetíně mluví jako o městě divadla s vysokou diváckou podporou.

Program: http://www.kojetin.cz/…_program.php

Hana Svačinová

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':