Databáze českého amatérského divadla

Texty: PÁCL, Radvan: „Činoherní klub uvádí:“ Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo. AS 13.2.2014-Přehlídky a festivaly.

„Činoherní klub uvádí:“ Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo

V neděli 23. února bude hostem přehlídky divadla Ve Smečkách vskutku pozoruhodný poloprofesionální divadelní soubor De Facto Mimo z Jihlavy. Tentokrát se představí vztahovou komedií o krizi středního věku Láska a jiné superschopnosti.

Činoherní

Už od prosince 2012 má Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo z Jihlavy v repertoáru inscenaci svého autora, režiséra a principála Martina Koláře LÁSKA A JINÉ SUPERSCHOPNOSTI. Uvádí ji slovy, že jedná o „pravdivou komedii o lásce pro každého, kdo se ji nebojí prožít a nemá strach, že se na to přijde“. A dodává přitom, že jakákoliv podobnost s žijícími osobami je „záměrně čistě náhodná“.

O tom, že stojí za to jihlavský soubor navštívit, Vás možná přesvědčí jeho báječná vizitka: „DE FACTO MIMO vzniklo v roce 2000 jako nezávislé divadelní studio. Původním záměrem bylo dát prostor více tvůrčím osobnostem, které, každá se svou skupinou nadšenců a zcela po svém, využijí získaný prostor – variabilní sál pro necelých 50 diváků. Z několika režisérů však postupem času zůstal pouze Martin Kolář, který se skupinou nejvytrvalejších herců tvoří současné jádro sdružení. To už není vázané na jeden prostor – představení vznikají tak, aby je bylo možné zahrát všude, včetně venkovních prostorů, jakými jsou parky, hrady, zámky či náměstí. Slovo MIMO v názvu sdružení znamená JINDE, VEDLE, STRANOU a má symbolizovat postavení divadla mimo běžné a obvyklé divadelní přístupy, cesty a prostory. DE FACTO pak znamená, že to myslíme vážně, opravdově, a že to vlastně jinak než JINAK ani neumíme. Poetika De Facto Mimo staví především na kontaktu s divákem a snaží se proto stírat hranice mezi jevištěm a hledištěm (opona, zvýšené jeviště). Především v pohádkách herci komunikují s diváky, zapojují je do děje a improvizují podle reakcí publika.

De Facto Mimo je poloprofesionální soubor, protože se snaží o profesionální divadlo v amatérských podmínkách. Všichni herci mají jiné zaměstnání, které je živí, divadlo je pro ně volnočasová aktivita, která čas od času přináší přijemný pocit z úspěchu a někdy dokonce honorář. Mezi největší úspěchy De Facto Mimo patří několikerá účast na národní přehlídce nejlepších amatérských divadelních počinů Jiráskův Hronov a na mezinárodních festivalech ve Finsku a v Jižní Koreji.

Představení: radioaktivní satira Hukot 4, pohádky Modrej drahokamen a Zelené prasátko, nonverbální Groteska. Z dalších představení: autorské hry Šaškumprásk (klauniáda pro děti) a Voda na kafe (drama potměšilé vdovy), Čechovovy Námluvy, Výběrčí Milana Uhdeho, montáž textů H.-P. Camiho Návrat zpopelněného, Mrožkův Karel, pohádka Kašpárek a drak. Z původního multigeneračního složení divadla ještě zaujaly hry Drahoušek Anna rakouské autorky Vereny Kanaan a Měla jsem hezký život, pane podle povídky Ivana Bunina, obě s Evou Čurdovou v hlavní roli.

Nejnovější dokončené projekty: znovu Camiho montáž, tentokrát Kleštěnec z pralesa, vztahová komedie o krizi středního věku Láska a jiné superschopnosti, remake Hukot 4 (a půl) a pohádky Kája v cirkuse a Velká hasičská pohádka.“

Zveme Vás srdečně v neděli 23. února do pražského Činoherního klubu!
Činoherní klub, Ve Smečkách 26 / Praha 1 / Vstupné 90,–Kč / 19.30

Radvan Pácl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':