Databáze českého amatérského divadla

Texty: PÁCL, Radvan: Neděle dramatické výchovy v Činoherním klubu. AS 20.1.2014-Dětské.

Neděle dramatické výchovy v Činoherním klubu

Neděle dramatické výchovy je mimořádný celodenní program přehlídky „Činoherní klub uvádí", který se v neděli 26. ledna uskuteční v Činoherním klubu, Ve Smečkách 26.

Dětské

V neděli 26. ledna pořádá Činoherní klub ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA, Sdružením pro tvořivou dramatiku a katedrou výchovné dramatiky DAMU celodenní program s názvem NEDĚLE DRAMATICKÉ VÝCHOVY v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Po ranním setkání členů Sdružení pro tvořivou dramatiku se v prvním hracím bloku, který potrvá od 11.30 do 13 hodin, představí soubory BUBU, klub dětské kultury o. s., Vsetín (s inscenací Évy Janikovszké a Barbory Dohnálkové MNĚ SE VŽDYCKY MUSÍ NĚCO STÁT), Taneční studio Light při ZUŠ Na Popelce, Praha 5 (René Goscinny, Lenka Tretiagová: TÁTOVÉ A MÁMY MUSÍ TU BÝT S NÁMI) a Tři boty při ZŠ a MŠ Třebotov (Irina Karnauchovová – Václava Makovcová, Jana Barnová: NU, VOT!)

Odpolední program začne v 15 hodin inscenací souboru Vrtule, Slaný (Kateřina Oplatková Rezková: na motivy knihy Petry Soukupové VSOBĚ) a pokračuje představením Aglaji Veteranyi a Magdy Ady Veselé PROČ SE DÍTĚ VAŘÍ V KAŠI v podání olomouckého souboru Jatka veselé, ZUŠ Iši Krejčího.

Od 17.15 do 19 hodin se uskuteční diskuse s přizvanými odborníky „Potřebujeme dramatickou výchovu?“. A ve 20 hodin pak program završí vystoupení Divadla Dagmar z Karlových Varů s inscenací hry Aleny Zemančíkové ODJEZD Z KONCE SVĚTA.

Dovolte, abychom Vás pozvali na mimořádný program přehlídky „Činoherní klub uvádí:“, která se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva České republiky. Projekt připravený na neděli 26. ledna by chtěl mimo jiné podpořit zájem škol a dalších vzdělávacích institucí o dramatickou výchovu. Ta je jedním z pěti oborů estetické výchovy a výchovy uměním (vedle výchovy literární, výtvarné, hudební a pohybové / taneční) a pracuje s prostředky a postupy divadelního umění, především s mimetickou hrou. Pozornost je v ní soustředěna především na lidské jednání a mezilidské vztahy. Vychází přitom z přirozené dětské napodobivé hry, založené na přeměně, v níž se účastníci hry a vše, co je do hry zahrnuto (prostor, předměty, zvuky), stávají něčím nebo někým jiným, než jsou v realitě.

Prof. Jan Císař, pedagog pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění, k významu dramatické výchovy poznamenal na letošní celostátní přehlídce amatérského divadla Jiráskův Hronov: „Dramatická výchova je podivuhodně a obdivuhodně hravá, nečiní jí žádné potíže rozvíjet hrou jakékoliv nápady a opouštět jakoukoliv logiku, příčinnost, přísnou motivaci přesvědčující o tom, že bylo nutné nasadit právě na tomto místě a v tomto čase takový a takový prvek. Dovede se zmocnit každého podnětu a proměnit jej v jakousi ʻnezáměrnou skutečnostʼ, jež může být skvostným samostatným obrazem stejně jako báječnou etudou, kdy vnímáme a oceňujeme osobitou kvalitu této ʻnezáměrné skutečnostiʼ, jež ovšem s lehkostí téměř záviděníhodnou uhne od podstaty věci.“

Zveme srdečně laickou i odbornou veřejnost. Vstupné na celý den nebo jakoukoli jeho část činí 90 Kč, pro děti do 15 let vstup zdarma.

Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1

Radvan Pácl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':