Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČEJKA, Milan: DS VOJAN LIbice nad Cidlinou oslaví půlkulaté narozeniny. AS 13.1.2014-Ze života souborů.

DS VOJAN LIbice nad Cidlinou oslaví půlkulaté narozeniny

V letošním roce si Divadelní spolek Vojan Libice nad Cidlinou připomene 45. výročí svého založení. U jeho zrodu v roce 1969 stáli Vlasta Burgrová a Jaroslav Vondruška. V té době byl také vybrán název souboru. Z několika návrhů zvítězil ten, který upozorňuje na herce Eduarda Vojana, tedy velkou osobnost českého divadla. Umělec patřil na konci 19. a začátku 20. století k výrazným protagonistům naší první scény.

Prvním předsedou libického spolku se stal Jaroslav Vondruška, který svou funkci vykonává téměř nepřetržitě celých 45 let. Ochotníci pod jeho vedením dosáhli řady úspěchů. Nastudované inscenace pro dospělé či pohádky pro děti se dočkaly uvedení na 149 místech České republiky. Soubor během minulých let zavítal se svými hrami i do Belgie, Rakouska a především k českým krajanům do Chorvatska. Na svém kontě má 41 premiér, 20 inscenací pro dospělé, 17 pohádek a 4 komponované pořady. Archivní záznamy napovídají, že již došlo k odehrání 627 představení. Mezi nejúspěšnější inscenace patří komedie Blázinec v prvním poschodí, Dva muži v šachu, Oskar a Prázdniny snů. Dětem se nejvíce líbily pohádky Jak rozesmát princeznu a Měla babka čtyři jabka. Téměř od začátků své činnosti se Vojan aktivně a úspěšně účastnil různých divadelních přehlídek. Nechyběl ani na té nejprestižnější, na Jiráskově Hronovu. Z řady míst si přivezl mnohá ocenění pro jednotlivce nebo kolektivy. V minulosti však spolek organizoval okresní a krajské přehlídky. S nadšením se čtrnáct let sjížděli do Libice ochotníci z celé republiky na národní přehlídku FEMAD, na které se Vojan podílel. V současné době zve soubor hlavně ochotnické spolky zejména na festival Libický divadelní podzim (dříve Divadelní babí léto).

U příležitosti zmíněného jubilea uvedou ochotníci od ledna do března na domácí scéně v kulturním domě všech osm titulů, které mají na repertoáru. Nejprve v sobotu 11. ledna od 15 hodin je na programu pohádka Jindřišky Netrestové Neohrožený Mikeš. Večer od 18 hodin nabídne Jiří Hlávka monodrama nazvané Bláznovy zápisky. Dále v sobotu 25. ledna od 18 hodin jsou příznivci dobrého divadla zváni na hru Jiřího Hlávky Ale já jsem doktor Johan Faust. Další inscenace shlédnou diváci v únoru a březnu.(čej)

Milan Čejka
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':