Databáze českého amatérského divadla

Texty: MEJSTŘÍK, Martin: JID 20-13: Začíná regionální přehlídka studentského divadla. Jihlavský deník.cz, 14.3.2013.

JID 20-13: Začíná regionální přehlídka studentského divadla

Divadelní společnost Saši Liškové ZUŠ Jihlava loni během jedenáctého ročníku přehlídky JID 20-12 vystoupila s hrou Pokusme se společně, letos nazkoušeli Rozpal mě, sakra! Autor: Deník/ Libor Plíhal
14.3.2013 06:00

Jihlava - Na jevišti jihlavského DIODu se do soboty představí divákům a porotě dvanáct souborů.

Regionální přehlídka studentského divadla JID 20-13 s podtitulem „S láskou" začíná dnes v Divadle otevřených dveří DIOD v Jihlavě. Potrvá do soboty 16. března.

„Do soutěže se přihlásilo dvanáct souborů z Vysočiny, Brna a Hradce Králové, jejichž snažení budou přihlížet tři odborní porotci, Petr Christov, vedoucí katedry Divadelní vědy FF UK, Michal Zetel, pedagog brněnské JAMU, a Miroslav Ondra, dramaturg Městského divadla Zlín," uvedla za pořadatele Alena Mikulíková. K doprovodným akcím patří workshopy. Letos organizátoři přizvali Martina Váňu z Českého rozhlasu Region, Lukáše Koberleho z divadelního souboru Ambrozia z Hradce Králové a Kamilu Zetelovou z Buranteatru v Brně. „Účastníci si tak díky nim osvojí základy improvizace, jevištního projevu i práce s mikrofonem. Workshopy probíhají během celého festivalu v dopoledních i odpoledních hodinách," dodává Alena Mikulíková.

I když program přehlídky běží již od dnešních deseti hodin dopoledne, oficiálně bude JID 20-13 zahájen během dnešního prvního festivalového večera. Na ten pořadatelé přizvali olomoucké divadlo Tramtarie s inscenací Kdo chce zabít Beatles? Hra je autorským počinem známého režiséra a herce Jiřího Jelínka (Divadlo Dno, HaDivadlo, Husa na Provázku). „Kdysi mi Jana, co hraje basketbal, vyprávěla, jak těžko se hraje, když se nesnášíš s kolegyněmi. A pak mně Honza, co je vodák, vyprávěl, jak těžko se pádluje na jedné lodi s lidma, co ti neseděj. A pak mně Bára vyprávěla, jak je těžký mít kapelu s klukem, co už s ním nejseš. A tak jsem napsal povídku Výlet. O lidech, co spolu chtějí a musejí být, ale z nejrůznějších důvodů to nejde. A když jsem to četl na baru v Tramtarii, tak oni se smáli a říkali, že jsem to napsal o nich. A tak jsme se dohodli, že to bude road movie o kapele, která ani není tak slavná jako Beatles, ale úplně stejně trapně se rozpadne. A co všechno člověk udělá pro to, aby byl aspoň hodinu slavný. A jak je těžký se mít dobře," říká o vzniku představení jeho autor.

Oficiální zahájení JID 20-13 a představení Kdo chce zabít Beatles? začíná v DIODu v 19.30. Program festivalu najdete na jid.slunceweb.cz.

MARTIN MEJSTŘÍK
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':