Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, JakoHost, Vl. GARDAVSKÝ: Podobenství se odehrává v šatně rozhodčích. (Šťovík, pečené brambory). Plzeňský deník, příloha Kultura... 25. 11. 2013

Podobenství se odehraje v šatně rozhodčích

Ambiciosní plzeňský neprofesionální soubor JakoHost uvedl v premiéře v Divadle Dialog hořkou komedii Zoltána Egressyho Šťovík, pečené brambory. Egressy je všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších současných maďarských dramatiků, jeho tragikomedie o nenaplněných snech Portugálie obletěla řadu evropských scén – včetně plzeňského Divadla J. K. Tyla. Podobně pozdější komedie s poutavým kulinářským názvem je více o ztroskotaných iluzích než o kopané, ač se celá ve třech dějstvích a dvou poločasech odehrává v šatně fotbalových rozhodčích během důležitého prvoligového utkání.
Režie Vratislava Mikana ml. je nenápadná, inscenátor oddaně slouží textu hry v překladu Táni Notinové. Na scéně dle návrhu Marka Maroviče nechává rozehrát především zábavný děj s proměnlivostí vztahů mezi třemi protagonisty komedie, ale divák brzy vycítí, že sleduje poutavé podobenství o fungování dnešního světa. Před zápasem, během přestávky a po jeho ukončení může každý s porozuměním i pohoršením pozorovat zcela věrohodné jednání svérázné trojice mužů, která měla o svém profesním i osobním životě jiné představy, ale je nucena žít v realitě současného stavu věcí. V centru vzájemné řevnivosti stojí ctižádostivý hlavní rozhodčí oslovovaný jako Laci (Pavel Bárta), někde řediteluje, kopanou nikdy ani zájmově nehrál, ale touží jít všude „nahoru“ a tedy také pískat soutěže pod patronací FIFA. Kluzký intrikán a celoživotní smolař přezdívaný Mejdlo (Radim Brejcha) má dokonce podezření, že kvůli Laciho kariéře byl sesazen na pozici pomezního rozhodčího. Pomezním soudcováním si nepatrně zvedá sebevědomí i další nešťastník řečený Básník (Jakub Klíma), opuštěný milenec a podprůměrný veršotepec. Pochoutku šťovík, pečené brambory mu donedávna před zápasy vždy chystala přelétavá Mariana, která v současné chvíli věnuje svou přízeň delegátu Bittnerovi. Recept na přípravu netradičního menu z byliny se šťavnatými listy kyselé chuti v množství jedenácti a tří porcí je k dispozici ve vtipně řešeném programu.

Vladimír Gardavský

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':