Databáze českého amatérského divadla

Texty: Mnichovo Hradiště, korespondence s prof. umělci 1889 - 1902

Mnichovo Hradiště: Korespondence s hostujícími prof. umělci 1889

17.6.1889 Dopis Jindřicha Mošny předsedovi spolku.
s. 1: přijímá pozvání, navrhuje program k výběru.
s. 2: uvádí tituly k výběru jednoaktové hry a provede řadu sólových výstupů. " Musí být připraven klavír nebo pianino, třeba by mohlo být harmonium, a někdo kdo dovede z listu hrát, jsou to samé lehké (věci?), které každý hudebník dovede. Vše potřebné si přivezu ssebou. Těším se skutečně na tu zábavu, a to tím více, jelikož jsem v MNichově Hradišti ještě nikdy nebyl."
s. 3: "Požaduji honorář 50 zl. a tím je zapraveno vše."


28.10.1900 Dopis: Hana Benoniová, herečka Národního divadla, sděluje Spolku divadelních ochotníků Tyl v Mnichově Hradišti možnosti pohostinského vystoupení. Nabízí hostování v Maryši "drama to jest realistické z života venkovského, tedy takové jehož provedení se ochotnictvo může nejspíše odvážiti a v němž jsem zrovna u ochotníků viděla výkony překvapujícně životné."
Požaduje:"zkoušky dvě veliké bych sama řídila", ubytování "přijmu byt i v hotelu", cestovné "pro mne a moji garderobierku (této ve 3. třidě), honorář 50 zlatých.
7.11. 1900 Nabídku Maryši spolek přijal, Hana Benoniová, dává pokyny ke krojování jednotlivých postav a k průběhu zkoušek. "Račte jen pilně zkoušeti, úlohy se pevně naučiti a postarati se o pevnou souhru tak, aby zkoušky poslední, které s Vámi budu konati, zbyly pouze pro detail.....Z každé malé úložky možno v tomto kuse něco vytlouci, hraje-li se s láskou...".

18.3.1902 pohlednice od Marie Hübnerové s reprodukcemi 20 záběrů v různých nejmenovaných rolích, sdělení, že Vicomta bude hrát bez škrtů.

8.4.1902 dopis Marie Hübnerové doprovázející zásilku fotografií.

10.4.1902 s.1: manžel M. Hübnerové oznamuje, že sobotní zkoušku na Vicomta nelze z provozních důvodů ND realizovat. Přijedou v den představení (20.4.1902) v 11 hod. "Zkoušku račte zaříditi tak, aby se zkoušelo vše do podrobna, jako večer při představení s dekoracemi a rekvizitami. Ve Vicomtu jedná se hlavně o bystrou souhru a bude tedy třeba důkladné zkoušky."
Pokračuje s. 2: rady o obstarání paruk,
s. 3: "Oběd žena odbude buď v pauze o zkoušce, nebo až po zkoušce." Plánek jeviště pro 1. jednání.
s. 4: Plánek pro 2. a 3. jednání.
s. 5: Hübnerová připisuje: "Nevykládejte mi za zlé, když Vás snažně žádám, aby účinkující dámy i páni ovládali úlohy své tak, aby tempo bylo co možná rychlé - kus to nutně vyžaduje. Žádám za to jedině v zájmu zdaru představení, na něž se upřímně těším."

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':