Databáze českého amatérského divadla
Texty: Mnichovo Hradiště, opona Viléma Trska, chronologie vzniku, 1893
Chronologie vzniku Trskovy opony 1893:
Korespondence:
1893 19. ledna dopis (1.s.) Jan Lošťák svým kolegům do Mnichova Hradiště sděluje výsledky jednání o vyhledání autora mnichovohradišťské opony: Jednal s Alešem, Liebscherem a Bartoňkem. Nabídku by přijali Liebscher a Bartoněk.
(2.s.) "vyhotovili by oponu rázu uměleckého (národní alegorie) za 500 zl." Pan Holzer sdělil, že opona je již objednána u malíře Trska na Smíchově, který již předložil náčrtek. Žádá vysvětlení.
V sezóně 1892/1893 byl Robert Holzer autorem dekorací k 10 inscenacím Národního divadla.
1893 - leden dopis společnosti Mravenců, která souhlasí s výborem SDO Tyl: Opona bude malována na dobrém plátně barvami olejovými dle předložené skizzi. V čele umístěna bude skupina škrabošek s letopočtem založení 1835, dále pak podlouhlý štítek s věnováním: Dar společnosti "Mravenců" 1893. V postranních ornamentech budou podobizny Tyla a Klicpery v medailonech.:
1893 leden, s. 1: František Veigert, výrobce nového jevištního vybavení, popisuje systém tahů pro mnichovohradišťské jeviště.
s. 2: popis osvětlovacích lamp a jejich fungování. Vypisuje finanční požadavky.
s. 3: pokyny pro rozbalování zásilky jevištního zařízení a kulis.
1893 8. února (1. s.): Robert Holzer omlouvá zdržení rozpočtu na objednané dekorace tím, že není hotova skica návrhu opony. O její provedení požádal akad. malíře Viléma Trsku, Ten slíbil dodání do týdne. Další vyjednávání o oponě mají mnichovohradiští ochotníci vést přímo s budoucím autorem. Holzer byl překvapen sdělením ředitele Lošťáka, že opona je zadána jinému malíři. Trsek již na oponě pracoval a Holzer mu měl práci odříci. Doufá, že to bylo jen nedorozumění.
(2. s.): Přikládá rozpočet na dekorace a žádá, aby se nezveřejňovalo jeho jméno jako autora, aby vše bylo zveřejňováno pod jménem malíře Trska.
(3. s.): Rozpočet na dodání kulis a meziaktní opony 708 zl.
1893 9. února: výbor SDO Tyl projednal rozpočet, který předložil malíř Robert Holzer a dopis akad. malíře Trska ze Smíchova, který má přijet do Mnichova Hradiště a přivézt skicu návrhu opony.
1893 11. března Vilém Trsek potvrzuje smluvenou cenu opony 300 zl., (mimo obalu a poštovního), termín dodání konec července, Žádá polovinu částky jako zálohu.
1893 14. března (1.s.):Koncept dopisu výboru SDO Tyl řediteli Národního divadla F. A. Šubertovi (není zjištěno, zda byl odeslán):
Spolek sjednal s malíři Holzerem a Trskem malování dekorací a opony. Žádají zálohu, Holzer 300 zl., Trsek 150 zl. Žádost o radu a nenápadné vyšetření.
(2.s.): Pan Holzer je znám, pan Trsek, bydlící na Smíchově v ulici Jeronýmově, není znám. Žádost o zprostředkování.
(3.s.): projevy úcty.
1893 asi březen: Vilém Trsek žádá o stanovisko ke skice, které mu měl přivézt zástupce spolku Valenta do Prahy
1893 Telegram bez data (asi na konci června), bývalý člen spolku Tyl Jan Lošťák svým kolegům do Mnichova Hradiště sděluje, že opona je hotova, že "je dílo slavné a budeme se jí právem chlubiti". Na oponě schází letopočet 1835, ten malíř Trsek ještě přidělá, oponu odešle v sobotu nebo v pondělí.
1893 4. července odeslal Vilém Trsek, malíř, Smíchov, oponu jako rychlé zboží (doprava 7, 52 zl.) na adresu SDO Tyl.
1893 4. července: Vilém Trsek žádá o zaslání peněz (po přijetí opony) na adresu V.T., malíř, Sazená u Velvar
1893 14. září: (1.s.) Robert Holzer, malíř Národního divadla: průvodní dopis k dodávce dekorací k Noci na Karlštejně. 3 prospekty (zahrada, les, krajina) , kulisy, stojky, sufity. Se zpožděním zasílá i "sufity se zlatým ornamentem před oponu, jako i obě ouzké kulisy".
(2.s.): nákres půdorysu.
(3.s.): pokoj zašle později. Žádá informaci o dodání.
1893 26.října: dopis Jan Šustek, malíř dekorací Národního divadla pana Holzera. (JV: malíř v dekoračních dílnách, Robert Holzer byl asi jeho nadřízeným). Zřejmě byl požádán aby provedl úpravy opony. Nabízí provedení úprav na místě.
29. října 1893 byla slavnostně otevřena novorenesanční radnice. Součástí slavnosti bylo také večerní divadelní představení ochotnického spolku Tyl, jímž se stala Vrchlického Noc na Karlštejně, po prvé byla užita Trskova opona.
Historii vzniku shrnuje Lenka Procházková:
Do nového divadla měla být v roce 1893 umístěna i nová malovaná opona. Nad tím, kdo se stane jejím autorem, zřejmě ochotníci pečlivě přemýšleli; dne 19. ledna 1893 psal bývalý člen spolku Tyl Jan Lošťák svým kolegům do Mnichova Hradiště, že zatím v příčině opony jednal s akademickými malíři Alšem, Liebscherem a Bartoňkem. Spolek se nakonec rozhodl pro malíře Viléma Trska. Přestože na oponě měla být původně „skupina škrabošek“ a „V postranních ornamentech (…) podobizny Tyla a Klicpery v medailonech “, zpodobnil malíř umělce a múzy. Jan Císař o výtvarném řešení opony uvedl, že je pro ni charakteristická „symbolika a alegorika rostoucí z idejí Národního divadla“. Oponu zaplatila stolní společnost Mravenci, která za ni vydala částku 300 zlatých.
Ex: PROCHÁZKOVÁ, Lenka: Divadelní život v Mnichově Hradišti 1835 – 1918. Hradec Králové 2013, s. 32.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.