Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠTĚPÁNEK, Jan Nepomuk, životopis

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuk_Štěpánek

Jan Nepomuk ŠTĚPÁNEK
Datum narození: 19.5.1783
Místo narození: Chrudim
Datum úmrtí: 12.2.1844
Místo úmrtí: Praha

významný český divadelník, herec, režisér, dramatik, dramaturg, překladatel, spisovatel, redaktor, publicista a divadelní ředitel. Jednalo se o jednu z vůdčích osobností českého divadla první třetiny 19. století.

Rodina měla mydlářskou živnost v Chrudimi. Jan Nepomuk Štěpánek si původně vybral kněžskou dráhu. Pobyt v semináři v Litomyšli přerušil roku 1800, kdy dobrovolně vstoupil do studentské legie verbované proti Napoleonovi. K teologii se sice ještě vrátil, ale před vysvěcením jej tehdejší vlastenecká společnost přivedla k divadlu, které si hluboce zamiloval.

Vystupoval jako ochotník, psal i upravoval hry pro česká divadelní představení, zvláště pro soubor pražského Malostranského divadla, se kterým se seznámil při jeho působení v lázních Teplice v letech 1803–5. Aby se vůbec uživil, pracoval v tomto divadle v letech 1805/1806 a 1807/1808 jako nápověda. Od roku 1812 pak pracoval v pražském Stavovském divadle, kde se staral o uvádění českých ochotnických představení. V roce 1819 uváděl sám svoji funkci jako divadelní sekretář a pokladník. V letech 1812 až 1824 zastával funkci dramaturga a režiséra českých představení, později byl dokonce spoluředitelem divadla (1824 až 1834) [1].

Pro svou lásku k divadlu, vlastenecké nadšení a charitativní činnost byl obdivován (obdržel v roce 1821 čestnou medaili a v roce 1824 se stal čestným členem Musea), zvláštní umělecké hodnoty v jeho díle ovšem nenajdeme. Pro divadlo sám napsal, přeložil či upravil asi 130 různých dramatických děl, při určování repertoáru divadla jim však dával až příliš velkou přednost před díly jiných autorů, přestože uvedl například 10 Klicperových her a ojediněle i díla Grillparzera, Schillera a dalších. Ze Štěpánkových děl byly v oblibě u tehdejšího obecenstva např. jeho historicko–rytířské hry a veselohry ze současnosti. V letech 1824 až 1843 přeložil nejméně 13 operních libret (např. Weber, Mozart). Při překladech používal přízvučnou prozódii, nikoliv časoměrnou, jak bylo tehdy dle klasicistních norem zvykem. Jeho operní dramaturgie byla jedním z nejprogresivnějších rysů českého divadla v první polovině 19. století. V období jeho spoluředitelování bylo ve Stavovském divadle uvedeno okolo 100 operních představení [1].

Psal také básně a sentimentální povídky, redigoval a vedl časopis Česká včela.

Byl otcem zpěvačky Antonie Štěpánkové. Jeho vnukem byl známý český herec Zdeněk Štěpánek a pravnuky pak všechny čtyři děti Zdeňka Štěpánka herci Jana, Martin, Petr a režisérka Kristina. Je pohřben v Praze na Vinohradském hřbitově.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':