Databáze českého amatérského divadla
Texty: HAPPY END Production: ...příští vlna/next wave... 2009 - z tiskových zpráv. i-divadlo.cz, 26.8.2009.
Z tiskových zpráv:
...příští vlna/next wave... 2009
[26.8.2009]
16. ročník setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy
6.-12. října 2009 Praha
...divadlo mezi životem a smrtí 2009...
Festival ...příští vlna / next wave... je platformou pro domácí scénu alternativního divadla a umění, divadelního okraje a undergroundu, je příležitostí k prezentaci toho, co teprve přichází, všeho „příštího“, dosud neznámého a nezavedeného odehrávajícího se na pomezí divadla a otevřeného všem jeho různým mutacím - tanečním, pohybovým, akčním, fyzickým, vizuálním a jiným. Hranice divadla překračuje festival i směrem k výtvarnému umění, hudbě, literatuře, filmu či novým médiím... Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy – festival ...příští vlna/next wave... – existuje již od roku 1994, letos se tedy ve dnech 6.-12. 10. bude konat již pošestnácté.
Stejně jako v předchozích ročnících mapuje performanční dění v České republice prezentací a iniciací původních projektů výrazných osobností a premiérovým uváděním titulů, které výrazným způsobem ovlivňují podobu současné, zejména nezávislé kultury.
Festival se dále soustředí na zasazování českého divadla do světového kontextu prostřednictvím koprodukcí význačných osobností mezinárodního formátu.
Tradičními prostory, které hostí „příští vlnu“ jsou Divadlo Na zábradlí, Disk a NoD, Archa a dle aktuální dramaturgie také centra nezávislé kultury na pražských periferiích (Meet Factory, La Fabrika, Alfréd ve dvoře a další).
V úvodních ročnících festivalu bylo jeho cílem zachytit a zmapovat široké okrajové alternativní dění. Postupně se dramaturgie proměňovala a vyvíjela a spolu se stovkami objevených osobností české scény stoupal i význam akce na festivalové mapě. Jednotlivé ročníky majíly svá témata, vznikají produkce samotným festivalem vyvolané.
Festival hostil i řadu zahraničních produkcí výjimečných osobností světového divadla a alternativní kultury – v roce 2000 to například bylo společné vystoupení zpěváka německé skupiny Einstürzende Neubauten Blixy Bargelda s pražským orchestrem „nové hudby“ Agon Orchestra a v roce 2006 hostování inscenace Petera Brooka Sizve Banzi je mrtev v produkci jeho pařížského souboru Théâtre Bouffes du Nord. V letošním roce pak ve spolupráci s Divadelním ústavem v Praze přiváží ORTO-DA Theatre Group s projektem Stones.
Letošní 16. ročník si jako hlavní motto určil divadlo mezi životem a smrtí a téma ohledává z mnoha stran. V řadě představeních pak i s konfrontací současných inscenačních a autorských postupů v provázanosti s biblickou tématikou. Festivalový blok bude letos věnován také výročí deseti let od sebevraždy režiséra Petra Lébla (12. 12. 1999). Téma je však pouze odrazem a inspirací, nikoli závazným motivem pozvaných performancí. Důraz na ojedinělé a nepražské projekty je vždy prioritou. Z toho důvodu jsme pozvali i oratorium Vladimíra Franze Údolí suchých kostí, jež bylo uvedeno pouze jedenkrát (18. 4. 2009) v brněnském Divadle Reduta a jež se jak osobností Franze, který na festivalu již několikrát hostoval. Plánované uvedení by mělo být jednou z hlavních událostí letošního ročníku. Do stejné dramaturgické linie patří i náchodské Divadlo Dred, které v české premiéře představí v Divadle Disk 11. 10. celodenní akci Dekalog složenou z deseti různých performancí inspirovaných křesťanstvím, či projekt či inscenaci hry současného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Genesis č. 2 v produkci pražské Meetfactory v režii německé režisérky Jo-Anny Hamannové. I tato produkce tematicky, formou i vznikem (spolupráce českých a zahraničních umělců, prolínání živé hudby, performance art, vidoart...) s letošním ročníkem ideálně souzní.
Od roku 2000 se festivalovou tradicí se stalo páteční udílení Poct osobnostem divadelního okraje. Ve spolupráci s Divadlem Na zábradlí pak připravujeme – speciální produkci věnovanou Petru Léblovi.
Sobotní program v NoD bude věnován novým osobnostem a projektům (připravujeme profil souboru Spitfire Company, představí se například student JAMU, performer a režisér Ján Mikuš, soubor zaměřený na bytové divadlo Depresivní děti touží po penězích, divadelní soubor Kunsthaus složený z pacientů a aktivistů o. s. Sananim uvede inscenaci Miroslava Drábka hry Tankreda Dorsta Fernando Krapp mi napsal dopis, Alex Švamberk uvede hudebně-taneční produkci performanci, Dominik Tesař připraví premiéru nové inscenace svého Divadla Mimotaurus ad.), obdobně i další festivalové dny přináší výrazné projekty, často v premiérovém uvedení: multimediální performance Jakuba Kopeckého Údolí či představení práce dua Salvi Salvatore a Seiline Vallée.
Novinkou letošního ročníku je také dramaturgická spolupráce s výraznou osobností vnímající evropský kontext českého konceptuálního a performančního umění, zkušenou kurátorkou Sodjou Lotker, která se dlouhodobě věnuje přenášení performančního umění do veřejného prostoru. Festival tak letos část svých aktivit přesouvá i do ulic pražských ulic a náměstí. Nejvýraznější z těchto projektů jistě budou akce spojené s pražskou presentací projektu Kontejnery umění, který v těchto měsících rozvířil hladiny brněnského kulturního dění. Připravujeme instalace, performance, videoart, happeningy a další návazné aktivity.
Festival dlouhodobě sleduje vybrané osobnosti českého performing art – vedle V. Franze např. Petra Nikla, Viktorii Čermákovou, Jiřího Adámka, Terezu Georgievovou, Antonii Svobodovou, Alexe Švamberka, ostravské Bílé divadlo ad.)
Hlavním dramaturgickým – kurátorským – krédem vždy bylo a je „divadlo jako otevřený svět“, což znamená, že jsme vždy dbali a budeme dbát o maximální otevřenost výrazným – známým i zcela neznámým – osobnostem a jejich projektům, které by jinak mohly být přehlédnuty, případně by ani nevznikly.
Šestnáctý ročník festivalu připomíná lahev vyzrálého vína pohupující se na hladině vod českého kulturního dění. Jste srdečně zváni.
Vladimír Hulec, kurátor festivalu ...příští vlna/next wave...
Festival pořádá občanské sdružení Příští vlna a HAPPY END Production, za podpory Ministerstva kultury České republiky a hlavního města Prahy.
Ředitel festivalu: MgA Jakub Matějka
Kurátor festivalu: Vladimír Hulec
Produkce: HAPPY END Production
zdroj zprávy: HAPPY END Production
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.