Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠIMEK, Jiří M.: 90 let českého ochotnického divadla v Zákupech. AS 6.9.2013-Činoherní-Aktuality.

90 let českého ochotnického divadla v Zákupech

V roce 2013 slaví Zákupy 90 let od vzniku nejstaršího českého ochotnického souboru na Českolipsku.

Po rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku Československé republiky 28. října 1918 se do téměř zcela německého městečka Reichstadt začali stěhovat Češi. Vrátil se i oficiální český název Zákupy. Vznikla zde poměrně silná česká menšina, která v roce 1919 založila odbor Národní jednoty severočeské. Češi se scházeli v restauraci Modrá hvězda, která stála na rohu dnešní Gagarinovy a Borské ulice. Zde 25. června 1923 založili ochotnický kroužek při odboru NJS. Byl to první český ochotnický soubor na Českolipsku. Jeho pokračovatelem a dědicem je současný Divadelní spolek „Havlíček“ Zákupy.

Po Mnichovu nastal masový exodus – vyhnání – Čechů. S jejich odchodem skončila první kapitola historie ochotnického divadla v Zákupech. Po osvobození v květnu 1945 se do Zákup vrátili Češi, německé obyvatelstvo bylo až na malé výjimky vyhnáno.

Poté, co se život v Zákupech ustálil, začali někteří občané uvažovat o obnovení ochotnické činnosti. První představení „Drama na statku“ sehráli 10. února 1946. Hned na to – 21. února 1946 byl ustaven přípravný výbor divadelních ochotníků, který se hlásil k předválečnému ochotnickému souboru a navazoval na něj. A už 17. března byla odehrána premiéra „Posledního muže“. Pak už s kratšími či delšími přestávkami ochotníci v Zákupech pokračovali v práci až dodnes. Od 26. ledna 1947 pak pod jménem „HAVLÍČEK“. Soubor pracoval při Místní osvětové besedě Zákupy. V létech 1955–56 konal v Zákupech vojenskou službu později známý brněnský divadelní, filmový a televizní herec Oldřich Slavík, který tu s ochotníky nacvičil tři molièrovské inscenace.

Nejtěžší dobou bylo období po 21. srpnu 1968, kdy projely Zákupy první sovětské okupační tanky. Ještě 28. října 1968 připravili zákupští ochotníci slavnostní večer k 50. výročí Československa zároveň jako protest proti okupaci a v roce 1970 vystoupili s představením Jiráskovy Lucerny, jež diváci přijali rovněž jako výraz odporu proti stávající situaci, a pak se na 10 let odmlčeli. Plně „Havlíček“ ožil po listopadu 1989.

Dvakrát hráli zákupští na národní přehlídce ve Vysokém nad Jizerou, každoročně se účastní přehlídek krajských.

V létech 1989 –92 začínal svou divadelní kariéru v DS Havlíček Zákupy současný herec Divadla P. Bezruče v Ostravě Přemysl Bureš. Čestným členem „Havlíčka“ byl také nedávno zesnulý televizní a filmový herec Oldřich Velen. 25. února 1996 se Divadelní soubor „Havlíček“ Zákupy přeformoval na Divadelní spolek „Havlíček“ Zákupy, o. s. a jako takový letos slaví v rámci Zákupských slavností ve dnech 13. – 15. září 2013 své 90. narozeniny.

DS „Havlíček“ Zákupy má v současné době na repertoáru tři tituly: satirickou komedii „Kontrola v městě Kocourově“, komedii z pravěku „Doba kamenná“ a pohádku pro děti „Jak Dobrák se stal králem a Vykuk do pekla přišel“.

Jiří M. Šimek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':