Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Muži ve zbrani, Divadýlko na dlani Mladá Boleslav, hodnocení inscenace na KP Wintrův Rakovník 2012

Divadýlko na dlani Mladá Boleslav
Terry Pratchett, Stephen Briggs: Muži ve zbrani

Milan Strotzer

Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi uvedlo na 36. Ročníku Wintrova Rakovníka inscenaci dramatizace knihy Terry Pratchetta Muži ve zbrani. Humoristická fantasy kniha Terryho Pracheta je patnáctá ze série Zeměplocha. Poprvé vyšla v anglii v roce 1993, v českém překladu Jana Kantůrka pak v roce 1997. Soubor se mohl opřít o zdařilou dramatizaci Stephena Briggse a neméně zdařilou dramaturgickou úpravu režiséra inscenace Petra Matouška, který předlohu obohatil o další slovní i situační gagy.

Muže ve zbrani lze označit za fantasy detektivku. Jedná se v podstatě o klasický příběh policejního vyšetřování série vražd. Prostředí Zeměplochy přitom tvoří zajímavý a barvitý rámec příběhu. Můžeme však předlohu označit i jako humorné aktuální podobenství světa, ve kterém žijeme.
Petr Matoušek inscenuje Muže ve zbrani v kruhové aréně, takříkajíc na pětníku, v jehož středu se nachází jediný scénický objekt – čtvercový praktikábl. Vztahování se herců k praktikáblu z něj vytváří potřebné prostory hry či mobiliář. To umožňuje rychlé proměny velkého množství prostředí, v nichž se hra odvíjí. Nejen to, otevírá současně prostor pro fantazii diváků.

Složitý až přesložitý Pratchettův příběh obdařený navíc velkým množstvím postav je souborem v Matouškově režii převyprávěn velice přehledně a srozumitelně. Pomáhá tomu mj. výborné řešení expozice většiny postav jejich představováním Klárou Pabištovou v roli Poznámky pod čarou. Předně však důsledné budování jednotlivých dramatických situací i celku hry. Ruku v ruce s tím schopnost režie a takřka všech herců přesného načasování slovních i situačních gagů, hereckých komentářů. Inscenace je plná překvapivých scénických řešení a originálních pohybových kreací. Vyzdvihovat herecké výkony by znamenalo opsat takřka celou pasáž osoby a obsazení z divadelního programu.

Vedle již popsaného řešení scény má na nadstandardním výsledku inscenace podíl její kostýmní složka, především pak v nápaditosti a i vlastním zpracování kostýmů příslušníků noční hlídky. Inscenaci zdobí i její hudební složka, zprostředkovaná integrovanou trojicí hudebníků, hrajících na akustické nástroje.

Inscenace má, zejména v první půli, výborný tah a patřičné tempo. Snad jen v druhé polovině hry lze vysledovat některé situace poněkud rozvolněné, což je dáno nutností dovyprávět Pratchettův příběh, aniž by byl nastavován a obohacován o další gagy a kreace. I tak je minutáž inscenace 120 minut čistého času. Je třeba konstatovat, že si divák tuto délku představení sotva uvědomuje, neboť se ani chvíli nenudí. K zamyšlení pro dosažení ještě zdařilejšího výsledku je uchopení sekvencí dotýkajících se cechu klaunů, v nichž ona jinak vyzdvihovaná nápaditost a překvapivost absentuje. Snad by tu mohlo pomoci využití paradoxu, že právě tento svět patří k těm nejsmutnějším v celém Ankh-Morporku. K zamyšlení je i kostýmní řešení, které je v postavách klaunů Ferdinanda a Boffa více ilustrující než vynalézavě překvapivé jako u většiny ostatních postav hry.

Suma sumárum: mladoboleslavská inscenace Muži ve zbrani je skvostnou ukázkou ryzí divadelnosti a patří v kontextu amatérského divadla nesporně k vysokému nadstandardu.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':