Databáze českého amatérského divadla

Texty: DĚČÍN, Čapek, O souboru, k uvedení Krylova Trumf v Činoherním klubu v Praze

O SOUBORU:
Divadelní spolek Karel Čapek Děčín existuje od roku 1946. V nejčinorodější éře v letech 1947-48 měl na 120 členů a vlastní divadlo. Od poloviny 50. let činnost postupně odumírala a počátkem 60. let téměř vymizela, avšak v roce 1967 došlo k jejímu obnovení. Od té doby soubor pracuje koncepčně jak na uvádění her pro dospělé, tak pro děti. Účastní se pravidelně i soutěží jednoaktových her, monologů a dialogů v rámci Svazu českých divadelních ochotníků. Nejúspěšnějšími tituly posledních desetiletí byly Vévodkyně valdštejnských vojsk Oldřicha Daňka, Generálka Jiřího Hubače, Povídky z kapes Karla Čapka, Tzv. sci-fi Arnošta Goldflama, Vítr ve větvích sasafrasu René de Obaldii, Leona si pospíšila a Nebožka panina matka Georgese Feydeaua, obnovená verze Povídek z kapes, Sartrovo S vyloučením veřejnosti, kischovské jednoaktovky Vrahova matka a Nanebevstoupení Tonky Šibenice, Aby bylo jasno Alana Ayckbourna či Amalia dýchá zhluboka Aliny Nelegy.
K nejvýznamnějším režisérům po roce 1967 patří František Pflanzer, Jan Kumprecht, Rudolf Lusk, Josef Doležal, František Staněk, Rudolf Felzmann j.h., Pavel Panenka, Vladimír Huk, Petr Michálek j.h., Karla Vázlerová, Jiří Trnka j.h., Pavel Jarolím j.h.
Největšími úspěchy byly účast na Jiráskově Hronově v letech 1992 (Goldflam - Tzv. sci-fi) a 2002 (Kisch - Vrahova matka), vítězství v oblastní přehlídce Děčínská brána a účast na celostátních přehlídkách Divadelní Třebíč 2002 (Sartre - S vyloučením veřejnosti) a Divadelní piknik Volyně 2012 (Nelega - Amalia dýchá zhluboka), účast na Divadelní Třebíči po výběru v roce 1992 (Bečka - Vikýř) a vítězství v krajské přehlídce her pro děti v N. Boru a účast na národní přehlídce Popelka Rakovník 2001 (Lichardová, Lokvencová - Popelka). Nejreprízovanější hrou souboru v novodobé historii je fraška Trumf autora I. A. Krylova.
Velmi často členové souboru vítězí v krajském a dokonce i celostátním kole soutěže monologů a dialogů Pohárek SČDO (L. Panenková, P. Nedvědová, A. Zemanová, L. Kráslová, J. Mrhalová, H. Hnátková, E. Zelenková, E. Dědičová, P. Panenka, M. Nedvěd aj.).
Soubor má dnes přes třicet činných členů, z nichž nejstarší je pamětnice Eva Dědičová, spoluzakládající členka z roku 1946 (bylo jí 16 let). Soubor, který působí při Městském divadle v Děčíně, řídí sedmičlenný výbor v čele s předsedkyní Ludmilou Panenkovou. Nastudovává hry pro děti i dospělé, stejně jako soutěžní monology a dialogy. Provozuje rovněž knihovnu divadelních textů Svazu českých divadelních ochotníků. Zástupci souboru jsou i ve vysokých svazových funkcích:
Lída Panenková je tajemnicí SČDO a předsedkyní oblasti České středohoří, Eva Dědičová je členkou celostátní revizní komise SČDO a jednatelkou oblastního předsednictva, Pavel Panenka je zapisovatelem a členem sekretariátu a předsednictva SČDO a z jeho pověření vede celostátní komisi pro udělování Zlatého odznaku J. K. Tyla, což je nejvyšší ochotnické ocenění v České republice, je také členem oblastní revizní komise a ředitelem oblastní přehlídky amatérského Děčínská brána (od roku 1993, kdy se konal 1. ročník), Petr Lorenc je hospodářem oblastního předsednictva.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':