Databáze českého amatérského divadla
Texty: Jičín, Historie divadelnictví v Jičíně - 5. část - 1924, 1925, 1926
Hana Fajstauerová:
1924
V tomto roce měl spolek 180 členů. Na dobročinné účely přispěl částkou 1417 Kč.
I v letošním roce místní ochotnické spolky připravily společně divadelní představení. Jednalo se o operetu o 3 jednáních od jičínského hudebníka Karla Livory Když kvetou parnasie. Vedle Tyla a Intimní scény účinkoval opět i sbor rotmistrů. Režii měl Josef Mrňák, scénu vypravil Fr. Obešlo, hudbu nacvičil 22 p. pluk V úloze Miloše se představil Leon Geitler, operní tenor, bývalý člen carské opery ve Varšavě. Mezi herci vynikli Adamcová, Mrňák, Kábelová, manželé Přibylovi, Obešlo, Nováková atd. „Prvotina místního autora…nesporným taktem a vkusem docílila nejrozmanitější působivosti náladové.“ (Krakonoš 20. 1. 1924). Představení mělo velký úspěch, kromě opožděného začátku a trapně dlouhých přestávek. Hra se poté opakovala v Jičíně a také v Hradci Králové.
Na začátku února sehrál spolek v divadle Český ráj hru o třech dějstvích Rozvod v režii Fr. Šulce. O měsíc později opět v novém divadle sehrál spolek Šamberkovo Jedenácté přikázání.
Po delší přestávce způsobené jistě i Žižkovými oslavami v polovině června, kam směřovala pozornost jičínské veřejnosti, sehrál spolek v srpnu veselohru o 3 dějstvích od Růženy Jesenské s názvem Devátá louka za režie Fr. Tichého. Herci Bursová, Vrbová, Nováková, Stuchlík, Horská a Novák byli velmi chváleni za kvalitní herecký výkon. Hra byla ale označena za fádní, nenáročnou, ne příliš vtipnou veselohru. Za 14 dní se spolek představil v sokolovně s Votrubovou veselohrou o 3 jednáních Spolek pro ochranu opuštěných dívek. Jičínský obzor z 6. 9. hru komentoval: „Umělecké ceny nemá naprosto žádné.“ Naopak herci si vysloužili velké uznání (Nesler, Kábelová, Horský, Hořáková, Hüttel, Novák, Odvárková, Márynková a Tábořík). V rozmezí dalších čtrnácti dnů představil Tyl v sokolovně Piskořovu veselohru Závody miliónů. Hojná účast obecenstva byla zaslouženou odměnou pro chvályhodné výkony herců Tichého a Šulce.
V rámci Žižkových oslav předvedl spolek na začátku listopadu v sokolovně hru J. F. Karase Otec božího lidu, jehož výtěžek byl určen na vánoční nadílku dětí církve československé.
Posledním představením bylo pro odbor ČČK v sokolovně sehráno drama o 3 dějstvích Maurice Maeterlincka Starosta Stilmondský za režie Fr. Šulce.
Mimo divadelní představení pořádal spolek ve spolkové místnosti U Němců dva večírky se zábavným programem.
1925
Spolek začal rok veselohrou Josefa Štolby Její systém. Dále ve prospěch Studentského domu v Jičíně sehrál v divadle Český ráj představení Pes a kočka a v první třetině roku předvedl drama Druhý břeh od Jar. Hilberta v režii B. Rysa.
V dubnu v Českém ráji sehráli ochotníci hru V mládeneckém pokoji. Autorem byl Fr. Bohuslav, herec, který za první světové války oslepl a v Jičíně hrál ve své hře jako čestný host.
V květnu spolek uvedl rukopisnou novinku svého člena B. Rysa s názvem Píseň písní. Reakci publika a kritiky přesně vystihl Krakonoš z 24. května. „Mrazivé ticho, se kterým se obecenstvo zvedlo (to, které ještě do konce představení zbylo…)“
Dne 7. 6. pořádala Okresní sociální péče v Jičíně společně s dalšími místními spolky Dětský den. „Neodolatelný komik Nesler, režisér Tyla“ ztvárnil roli fakíra Rel–Sena. (Pamětní kniha města Jičín, 1925 – 1926, kniha 257, s. 133). I další členové Tyla měli velkou zásluhu na zábavních podnicích celého dne.
Ve prospěch Klubu českých turistů představili v sokolovně ochotníci veselohru Frak od Gábora Dérgeliho. Herecký výkon sl. učitelky Márynkové rozpoutal mezi periodiky Jičínský Obzor a Čs. listy nejrůznější rozmíšky na téma, co si může tisk dovolit. Spor, který se odrážel v celém městě a přenesl se i do dlouhotrvajících neshod mezi oběma divadelními spolky, vyprovokovala věta: „Sl. M. nehodí se do zamilovaných rolí ani za scénou ani na scéně. Je příliš kantorská“ (Čs. listy 10. 9. 1925)
1926
Plakát s nápisem Pepíčku, těš se, inu nač pak? zval na Josefskou zábavu, kterou dne 26. března pořádal Spolek J. K. Tyl.
V dubnu sehrál spolek ve prospěch Čsl. živnost. obchodnické strany komedii Choulostivá historie od Viléma Vernera za režie F. Šulce. „Pečlivým vypracováním a vzornou režií zavděčil se přečetnému obecenstvu, které vyplnilo hlediště do posledního místečka a kterému připravila příjemný večer. Salvy smíchu a potlesku byly účinkujícím jistě nejlepší odměnou za jejich práci a píli.“ (Jedna z řady pochvalných recenzí na výkon herců.)
Ve prospěch strany Čsl. národně socialistické hrál spolek na konci dubna hru s názvem Hříšnice, s výtěžkem 756 Kč.
V rámci slavnosti Dětského dne bylo připraveno dětské představení s názvem Zlatý kruh, které se odehrálo ve prospěch Okresní péče o mládež, která získala 3000 Kč. Na jejím provedení se podílel Spolek J. K. Tyl, učitelé jičínských škol a také žáci.
Středem pozornosti bylo provedení Tylovy Fidlovačky ve dnech 15., 16. a 17. června, které bylo hlavní částí jubilejních oslav 70. výročí úmrtí autora hry. Hudební část řídil kapelník J. Patsch a režii měl A. Nesler. Krakonoš z 1. července přinesl po dlouhé době velmi pochvalný referát o provedení této hry, hovoří o úspěchu, jakého se spolku již dávno nepodařilo dosáhnout a o velké spokojenosti obecenstva.
Velmi brzy po tak náročné hře představil spolek představení J. Preissové Jaro v podzámčí.
Dne 6. října sehrál spolek další hru, tentokrát to bylo Tučicovo drama o třech dějstvích Golgotha v režii J. Šilhán – Horský.
V polovině listopadu se konal čajový večírek poprvé v nové sokolovně. Členové Tyla nacvičili k této příležitosti aktovku Kožich.
Letošní slavnostní otevření Masarykova divadla v Domě Palackého mělo své dozvuky i během měsíce listopadu. Spolek odehrál na novém vyhovujícím jevišti ve dnech 24., 26. a 28. listopadu pohádku J. K. Tyla Strakonický dudák. Představení nabízelo nově namalované kulisy (les, hospoda aj.), výbornou výpravu a rázovité kroje. Nedostatky byly vytýkány spíše jen málo zkušenostem na novém jevišti. Celý výtěžek si vyúčtoval Sokol na splácení přestavby sokolovny.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.