Databáze českého amatérského divadla

Texty: VEČERNÍK, Jiří: Ochotnické divadlo ve Zhoři na Jihlavsku, zprac. pro DČAD 2012

Název souboru: Ochotnický spolek Včelinec Zhoř
Místo působení: Zhoř (Kraj Vysočina, Jihlavsko)
Termín vzniku: 2011

Nově založený ochotnický soubor Včelinec Zhoř se uvedl první premiérou 2. listopadu 2012 ve Zhoři na Jihlavsku. Soubor byl založen s ambicí navázat na tradice ochotnického divadla ve Zhoři. Název Včelinec soubor přejal podle nedalekého vrchu.

Historie ochotnického divadla ve Zhoři
* Zmínky o zdejším divadle jsou už z počátků dvacátého století. Národní jednota založená v roce 1906 tu vedle další kultury provozovala i divadlo.
* Od roku 1921 ve Zhoři působilo Sdružení venkovské omladiny (po roce 1931 pod názvem Sdružení omladiny katolické). Do roku 1941, kdy nacisté jeho činnost zakázali, nazkoušelo vedle další společenské činnosti přes čtyřicet divadelních her.
* V roce 1948 podali Leopold Matějíček a učitelé Dobromil Horák a Jaroslav Zadražil k Zemskému národnímu výboru v Brně žádost o povolení činnosti pro Ochotnický spolek ve Zhoři. Ten byl oficiálně založen 7.5. 1949. První inscenací, kterou ochotníci ve Zhoři po válce uvedli, byla hra Marie Příleské I člověk spravedlivý. Tehdy ve Zhoři ještě nebyla dokončena přestavba sálu pan Vítka, a tak byla hra 5. prosince 1948 poprvé sehrána v Arnolci. Už 6. ledna 1949 ji ale viděla také Zhoř.
Spolek měl od počátku 44 členů. V tomto období sehrál hry Veverče, Paličova dcera, Lucerna a Zlý jelen. Po zrušení Ústřední matice divadelního ochotnictva českého v Praze v roce 1951 byla ale činnost všech ochotnických spolků zrušena. Zhořští divadelníci se začlenili pod Revoluční odborové hnutí (ROH) Lesního družstva ve Zhoři jakožto jeho Závodní klub. Uvedli pak hry Vojnarka a Strakonický dudák.
Ukončení činnosti spolku předznamenala v padesátých letech inscenace Radúz a Mahulena v režii učitelky Marie Kratochvílové. Na uvedení této hry přijela v březnu 1955 do Zhoře okresní komise, která vyjádřila nespokojenost s výběrem hry, neboť tato neinspirovala diváka k budování nové lidově-demokratické společnosti. Tehdejší soubor odmítl hrát doporučené budovatelské hry a v roce 1955 raději ukončil činnost.
* Pokusem o obnovení ochotnické tradice ve Zhoři byla inscenace hry Opalu má každý rád. Při uvolnění politické situace v roce 1968 vznikla inscenace z iniciativy tehdejšího administrátora zhořské farnosti Stanislava Česlíka. Udržení systematické divadelní činnosti ale ojedinělý pokus nepřinesl.

* V březnu 2011 se pod vedením Jiřího Kučery dala dohromady parta lidí s ambicí ochotnickou činnost ve Zhoři opět nastartovat. V roce 2011 tak byl na Ministerstvu vnitra ČR zaregistrován nový soubor Ochotnický spolek Včelinec Zhoř.
Soubor připravil první inscenaci situační komedie Lumíra Kubátka Podhorský penzion (podtitul Z malé hádky velká sázka) na duben 2012. Kvůli zranění v souboru (zlomené zápěstí jedné z hereček při generální zkoušce) ale musela být dvě již vyprodaná premiérová představení zrušena. Premiéra byla odložena na 2. listopad 2012, kdy se během jediného víkendu uskutečnila premiéra a dvě vyprodané reprízy v sále Hostince U Vítků ve Zhoři.
Na premiérový víkend se sjelo do Zhoře publikum z okolních obcí a místních částí (Kamenice, Jamné, Věžnice, Nadějov atd.). Formou a režijním pojetím komedie Podhorský penzion se soubor Včelinec přihlásil k typu amatérského divadla, které se řadí do oficiální kategorie „venkovské“ či „sousedské“. Při představení se např. recesně soutěžilo o fiktivní divácké ceny, anebo byli diváci svědkem humorně začleněných reklam, kterými režisér osobně v podobě reklamního agenta vzdával hold mecenášům.
Cílem souboru je podle slov režiséra Kučery v činnosti pokračovat. Na březen 2013 dostal např. pozvání k představení na jarní slavnosti v Kamenici.

Soubor Včelinec - obsazení v první realizované inscenaci:
Ondřej Pavlíček – snoubenec Šimon
Květa Neprašová – snoubenka Hedvika
Jaroslav Kučera – kamarád Leošek
Veronika Lazárková – kamarádka Regina
Jan Krejčí – majitel penzionu Plesník
Kristýna Novotná – dcera Barbora
Jana Konečná – Magda
Lenka Čadová - Vendula
Marcela Pavlíčková – paní Nitková
Hana Kučerová – paní Kytková
Miroslava Pavlíčková – čundračka Rybka
Jiří Kučera ml. – pomocník Pepa

Úprava a režie - Jiří Kučera
Hudba – Ivan Bula, Helena Bulová, Antonín Staník
Zvuk – Kamila Staníková, světla – Jan Koumar, Irena Čadová


Soubor Včelinec - realizované inscenace:
Podhorský penzion aneb Z malé hádky velká sázka – premiéra 2.11. 2012

Odkazy:
www.zhor.cz

Texty k fotografiím:
* 7517 7491: režisér Jiří Kučera ve hře Podhorský penzion
* Další snímky jsou z druhé reprízy hry Podhorský penzion dne 4.11.2012, Sál Hostince U Vítků Zhoř

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':