Databáze českého amatérského divadla

Texty: KODEŠ, Jaroslav: Zpráva o 8. Lounském divadlení 2012

Zpráva o 8. Lounském divadlení 2012

Stručná zpráva o inscenacích krajské postupové přehlídky sepsaná předsedou odborné poroty

Od 9. do 11. března se ve Vrchlického divadle v Lounech konal osmý ročník oblastní postupové přehlídky amatérských divadelních souborů Lounské divadlení 2012. O postup na národní přehlídku do Volyně soutěžilo celkem pět souborů. Dramaturgická skladba přehlídky byla letos žánrově i původem dosti monotematická. Všech pět inscenací se neslo v komediálním žánru. Viděli jsme konverzační komedie, frašku s detektivní zápletkou, situační komedii, hořkosladkou komedii. Autorsky pak z provenience české a francouzské.

Královny je tragikomická hra M. Doležalové a R. Vencla (studenti Jamu) o třech ženách různých generací, které se sejdou v sanatoriu, a které spojuje i rozděluje životní trápení. Společný pokoj je jejich jediným útočištěm i vězeňskou celou, ve které k sobě hledají cestu. Inscenoval DS Klas Klášterec nad Ohří. Pečlivé představení vybudované na civilním herectví postrádalo výraznější temporytmus. Osm žen R. Thomase je detektivní komedie, kdy v uzavřeném domě musí osm žen čelit vraždě otce, ale i sami sobě. Postupně se dozvídáme o povahových rysech jednotlivých aktérek, stejně tak i o jejich vztahu k zavražděnému. A nejsou to rysy zrovna idylické. Dividýlko Na dlani z Mladé Boleslavi nastudovalo tuto hru ve výrazné a zajímavé stylizaci herecké i scénografické. Jistě ambiciózní a poučené představení trpělo nevyrovnaností hereckých výkonů a stavbou dramatických situací.

Původně rozhlasový text J. Rudiše Salcburský guláš je hořkosladkou komedií o chutích minulosti, které ovlivňují současnost. Jednou za rok u příležitosti abiturientského srazu se scházejí dva dlouholetí kamarádi (penzisté) - koncertní mistr na harfu, a bývalý velitel hasičů a nadšený ochotník -
aby si uvařili vynikající Salcburský guláš. A v přeneseném slova smyslu si při té příležitosti ze vzpomínek uvaří i příběh o nich samých. Poctivě odehrané představení, s báječnými hereckými typy trpělo málo vzrušivým tempem a přesnější stavbou situací.

Francouzská veselohra A. Jaoui a P. Bacri Rodinný průvan pojednává o ne příliš podařené oslavě narozenin, na které dojde k vzájemné konfrontaci členů jedné rodiny. Při této oslavě se divákům poodhalí různé charakterové rysy a vztahy této rodiny jako je kariérismus, duševní chudoba a vyprahlost, naivita, láska i neláska. Představení v podání Hynkova hravého divadla mělo elán i razanci, ale míjelo se v žánru i stylové nečistotě hereckých výkonů.
Známou situační komedii Blbec k večeři od Fr. Vebera nastudoval DS Tma Terezín. Příběh o „blbci“, který svým upřímným jednáním obrátí naruby celou večeři, na kterou byl pozván, pobavil už hezkou řádku diváků. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Soubor Tma se programově zaměřuje na žánr komedie a zaznamenává s ním úspěchy. Jevištní kreace temperamentní ústřední dvojice P. Brochanta (M. Soudský) a Pignola (F. Hos) vyvolávaly v hledišti opravdu veliké salvy smíchu, ale i ostatní aktéři nezůstali pozadu. Drobné rezervy má soubor v dámském obsazení.

Hostem přehlídky bylo Divadlo Navenek z Kadaně a sehrálo zdařile a v žánru aktovku V. Havla Vernisáž.

Tolik o programu jedné ze dvou oblastních přehlídek konaných v Ústeckém kraji. Odborná porota doporučila k výběru na národní přehlídku soubor Tma Terezín s inscenací hry Fr. Vebera Blbec k večeři.

Za odbornou porotu J. Kodeš

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':