Databáze českého amatérského divadla

Texty: EXNAROVÁ, Alena: Svitavy, Dětská scéna 2012 - Co den dal - Hodně malá čarodějnice. Deník Dětské scény, č. 2., str. 49, 10.6.2012.

Taneční studio Light při ZUŠ Na Popelce, Praha 5 se pod vedením Lenky Tretiagové zabývá propojováním tance se slovem a příběhem. Letos se představilo s inscenací Hodně malá čarodějnice, v níž vycházeli z předlohy O. Preusslera. Na začátku se na okraj jeviště posadí holčička s knížkou a čte si pohádku. A vše, co se dál odehrává, můžeme brát jako její představu i sen, protože postava malé čarodějnice se jí podobá. Propojování pohybu se slovem je zajímavé, ale protože není až tak běžné, hodně jsme v porotě diskutovali o míře slov a také o čitelnosti příběhu pro lidi, kteří jej neznají. Respektive o tom, že není vždy zcela čitelné, co a proč se děje – například když malá čarodějnice dostává šaty, ale na slet čarodějnic na Skalnaté hoře není vpuštěna – nejdřív se má naučit dobře čarovat. Učí se, ale příští rok není přijata, protože dělá jen dobré skutky, ale čarodějnice musí být zlá. Ale my přesně nevíme, co byly ty dobré skutky, protože jsme viděli jen jediný a to je pro příběh málo. A pak najednou malá čarodějnice velmi snadno zbaví ty zlé jejich schopností. Je to celé zkratka.
Jenže: přestože si občas klademe výše uvedené otázky, působí na nás celek i jednotlivé situace silně emotivně. Je to kvalitním pohybem na kvalitní hudbu, napětím a sdělenými emocemi v jednotlivých situacích, kvalitním výkonem představitelky malé čarodějnice i všech ostatních hercůtanečníků a také malé čtenářky pohádky.
Při diskusi s Lenkou Tretiagovou se členové poroty dozvěděli, že v představení této inscenace obvykle vtahují dětské diváky do děje. Je jasné, že pak tedy celek funguje zase jinak a bylo by určitě zajímavé to zažít.
Alena Exnarová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':