Databáze českého amatérského divadla

Texty: PAPÁČEK, Josef: Poslední tanec dotančila Eva Veverková. AS 4.8.2012.

Poslední tanec dotančila Eva Veverková

V pondělí odpoledne zasáhla nejen taneční svět velmi smutná zpráva. Svůj poslední tanec dotančila pedagožka, choreografka a zakladatelka souboru C Dance Eva Veverková. Poslední rozloučení s Evou, která věnovala celý svůj život tanci proběhne v obřadní síni v Ústí nad Orlicí v pondělí 6. srpna v 11 hodin.

Pohybové Eva Veverková se narodila v rodině, kde bylo k umění velmi blízko. Pedagogické vzdělání získala na Pedagogické škole v Litomyšli, odbornou kvalifikaci v tanečním oboru pak dálkovým studiem na pražské AMU a v kurzech scénického tance pana Rebce. Výuku tanečního oboru na ZUŠ (dříve LŠU) převzala Eva v roce 1967.

Premiérový večer svých nových choreografií uváděla Eva od roku 1972 každoročně pod názvem „Tančíme pro radost“ pro ústeckou veřejnost a školy, takže počet diváků tohoto programu dosahuje tisíce, i nyní, kdy od roku 2003 převzaly „štafetu“ po Evě její nástupkyně. V letech 1993, 1994 a 1996 byla pozvána francouzským institutem CEMEA Paris do Avignonu, aby působila jako jedna z lektorek mezinárodního tanečního semináře „Rencontre et mouvement“.

Eva vychovala nejen své nástupkyně, ale i taneční pedagožky pro jiné ZUŠ, profesionální tanečníky, kteří působí doma i v zahraničí, z její školy vyšli i choreografové působící na profesionálních scénách.

Pro absolventy tanečního oboru, ale i pro amatérské tanečníky, založila Eva v roce 1983 soubor moderního scénického tance C Dance. Po celou svou aktivní dobu byla Eva jeho vedoucí, choreografkou, scénografkou, autorkou kostýmů a režisérkou. Po odchodu do důchodu převzali vedení souboru její žáci, kteří se snaží pokračovat v její práci. Soubor C-Dance však stále nese jméno Evy a Eva byla vždy vítaným a příjemným hostem na představeních souboru. Eva Veverková má na svém kontě přes tři stovky choreografií. Nikdy se však nesnížila ke koketování s berličkami žánru tance disko apod.

Přestože měla nespočet nabídek působit na profesionálních scénách v Praze, Brně, Plzni, Liberci, s díky odmítla. Nedokázala opustit své rodné město, kterému zůstala věrná… Své „lásce“ tanci obětovala svůj celý život.

Evě Veverkové byla v roce 2002 udělena Cena Města Ústí nad Orlicí za celoživotní přínos pro kulturu města Ústí nad Orlicí. V roce 2008 převzala Cenu Města Ústí nad Orlicí za mimořádný přínos rozvoji scénického tanci v Ústí nad Orlicí při příležitosti jejího životního jubilea. Její práci ocenil v roce 2002 i ministr kultury, který jí udělil Cenu ministra kultury ČR za práci v oblasti neprofesionálního tanečního umění.

Pár slov o Evě opravdu napsat nejde. Zbývá poděkovat. Poděkovat vlastně za vše, co udělala pro taneční obor v Ústí nad Orlicí, soubor C Dance, město Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj, ale troufám si říci i pro celou českou kulturu, rozvoj moderního tance a zviditelnění České republiky v zahraničí, ať už ve zmiňované Francii, tak i na Slovensku, Německu, Holandsku, Rakousku, Polsku, všude tam kde soubor C Dance Evy Veverkové působil.

Evo, děkujeme Ti!!

Za soubor C Dance,
Josef Papáček
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':