Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 104-106.

LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 104-106.
DIVADLO FKUFRU
(Olomouc)
Soubor je dokladem prolínání prvků netradičnosti mezi základním uměleckým školstvím a amatérskou sférou a svědčí mimo jiné o inspirativním zázemí olomoucké Lidové školy umění (LŠU) Žerotín, která se svou systematickou a metodicky promyšlenou péčí stala „líhní“ mladých divadelníků v regionu. Divadlo založili v roce 1986 převážně absolventi loutkářského oddělení literárně dramatického oboru LŠU Žerotín, vedeného Miladou Mašatovou. Soubor tvořilo zpočátku šest členů: Zora Dostálová, Martin Lokaj, Luděk Dvořáček, Ivana Němečková, Karel Malý, vůdčí osobností byl Pavel Němeček, autor a režisér většiny inscenací, postupně zde působili i Radka Dluhošová, Vlasta Krausová, Alena Palarčíková, Vít John a Vladimír Janek.
Jde o výrazně autorské divadlo, založené na hravosti, improvizaci, mnohovýznamovosti rekvizit a hře s výtvarnými materiály. Dramaturgická koncepce byla založena na autorské úpravě méně známých textů (malých forem), inscenační postupy zdůrazňovaly fantazii, aktivní spoluúčast diváků a metaforické herectví. Syntetické pojetí divadelnosti se odráželo v propojení postupů loutkového divadla, divadla předmětů, improvizované činohry a divadla poezie s důrazem na rytmus, pohyb, muzikálnost. V širším smyslu zastupuje soubor typ netradičního divadla určeného jak dětem, tak dospělým, v kontextu netradičních amatérských divadel patří ke špičkovým souborům osmdesátých a devadesátých let.
Divadlo Fkufru na sebe upozornilo inscenací Kouzelník a květinářka (1986), s níž po úspěchu na krajské soutěži v Opavě postoupilo na 36. ročník Loutkářské Chrudimi (1987), v roce 1989 se s ní zúčastnilo Mezinárodního loutkového festivalu v německém Lingen. Po Kramářských písničkách (ilustrované písně nastudované výtvarníkem Vítem Johnem) přišla další úspěšná inscenace pod názvem Myšinec – což není nic jinýho než „Jak uvařit polívku ze špejle od klobásy“ (1988, uvedeno na přehlídkách v Opavě, v Ostravě-Porubě a na festivalu v Lingen). Upravené bajky Jamese Thurbera v režii Pavla Němečka uvedl soubor hned pod několika názvy – Bajky (1988), Jednorožec v zahradě (1989 – na přehlídce v Opavě získal Pavel Němeček čestné uznání za objevnou dramaturgii a soubor cenu za tvůrčí herecké zpracování), pod názvem Klepy (1989 v nesoutěžním programu 59. Jiráskova Hronova, ve stejném roce získala inscenace i jednu ze čtyř hlavních cen na Loutkářské Chrudimi).
K linii poetického divadla se přiřadila v roce 1991 inscenační podoba sedmi básní surrealistických tvůrců (pod názvem Nic jenom pro tebe získala ocenění na LCH 1991, ve stejném roce ji soubor uvedl na JH a na přehlídce Čechova Olomouc), s inscenací Zdravíčko, copak se zas vznáší v éteru? (na motivy knihy Richarda Brautigana V melounovém cukru) se soubor účastnil pražského festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem (1993).

Bibliografie:
Brixi, Jiří: Co se mi líbilo a nelíbilo. Amatérská scéna, 1991, č. 11, s. 18–19.
Císař, Jan a kol.: Cesty českého amatérského divadla.Vývojové tendence. IPOS-ARTAMA, Praha 1998, s. 342.
Exnarová, Alena: Blýsknutí na časy? Československý loutkář, 1987, č. 11, s. 242–251.
Exnarová, Alena: Kouzelník a květinářka. Zpravodaj LCH, roč. 36, č. 2, 4. 7. 1987.
Hartman, Zdeněk: Ohlédnutí za devátou Opavou. Československý loutkář, 1989, č. 8, s. 182–183.
Němeček, Pavel a kol: Klepy. Československý loutkář, 1989, č. 11, s. 256–257.
Schejbal, Milan: Nic jenom pro tebe. Zpravodaj 61. JH, 1991, č. 4.
Stoklasa, Zdeněk: …ojedinělé znaky loutkovosti…(Opava 1987). Československý loutkář, 1987, č. 8, s. 178.
Vičarová, Anna: Hlavní cena do Olomouce. Stráž lidu, 27. 7. 1989, s. 4.
Vičarová, Anna: Proměny divadla. Stráž lidu, 4. 5. 1989, s. 4.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':