Databáze českého amatérského divadla

Texty: Rychnov nad Kněžnou, Krám, Josef: Otevření nové scény - divadlo Na Studánce, 2012

Stalo se tak 7. července (2012) před zahájením představení v rámci letošního ročníku Poláčkova léta Křest svatého Vladimíra v podání „Divadelního souboru Jiří Poděbrady“ v nápadité režii Jana Pavlíčka. Nový amfiteátr, architektonicky výborně zakomponovaný do areálu obnoveného a pulzujícího letoviska, navázal na zrušené (a v současné době zalesněné) legendární letní nedaleké Vostřebalovo divadlo, jež neslo jméno po Rudolfu Vostřebalovi (1867–1952), herci a v letech 1892–1924 režiséru rychnovské ochotnické divadelní jednoty Tyl. V něm se hrávalo – citujeme - za velké návštěvnosti pilně o každých prázdninách - až do 50. let. Nu a teď v červenci uplynulo přesně 90 let, kdy se na jeho scéně hrálo poprvé 2. července 1922, na programu tehdy bylo drama od rakouského autora Karla Schönherra Domov a víra. Pro nás může být nejen zajímavé, že roku 1911 se hrálo toto dílo, poctěné tehdy Grillpalzerovou cenou, na Národním divadle a že tam roli ženy Rotta ztvárnila Marie Hübnerová, rodačka ze Slatiny nad Zdobnicí u Rychnova nad Kněžnou, a pánvičkáře Vlčka hrál Karel Hašler (ten potom také navštívil Rychnov i Studánku). Slavnostního pokřtění nové scény se ujali Daniela Burianová a Jaroslav Kos, syn významného tyláckého ochotníka a režiséra. Ten připomněl, že v Rychnově žije nejstarší člen souboru Tyl letos 99letý Jaroslav Fiala; ten mj. exceloval na scéně původního Vostřebalova divadla v Goldoniho hře Sluha dvou pánů.

Protože jsme v Poláčkově rodném Rychnově, citujme z jeho Okresního města o původním Vostřebalově divadle: „Veškeré hostince v okresním městě osiřely a obyvatelstvo se valilo do lesa, neboť místní ochotnický spolek pořádal tam divadelní představení…Na smavém palouku byl zbudován jakýsi mlýn z lepenky a dřevěných latí. Opodál se shromáždili hudebníci a ladili své nástroje. Správce obecního chudobince Wagenknecht prodával divadelní vstupenky. Po každém návštěvníkovi šlehl posupným pohledem, pod jeho velením zaujímali měšťané místa na improvisovaných sedadlech; správce úsečně vykřikoval a pořádal, mávaje sukovitou holí; přitom neustával střežiti vesničany, kteří se tlačili na místa k stání.“

Krám, Josef: Otevření nové scény - divadlo Na Studánce, 2012

JV: Amfiteatr je součástí hotelu Studánka.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':