Databáze českého amatérského divadla

Texty: Sušice žila divadlem od nepaměti. Autor: Muzeum Šumavy

Sušice žila divadlem od nepaměti
http://www.ochotnici-zc.webgarden.cz/?offset=140 - staženo 120629

Sušice – Ochotnické divadlo v Sušici se připomíná již roku 1800, kdy se hrálo při Spolku lidumilném

Autor: Muzeum Šumavy

Ochotnické divadlo v Sušici se připomíná již roku 1800, kdy se hrálo při Spolku lidumilném, který byl ve městě založen z iniciativy městského děkana A. Fialky, magistrátního rady A. Růžičky, městského lékaře O. Toonera, lékárníka H. Firbase a dalších. Tento spolek uváděl svá představení především ve prospěch založeného chudinského ústavu.

První divadelní představení se v Sušici směla hrát pouze německy. Přesto se museli herci a herečky potýkat s různými zákazy. V roce 1826 měli například studenti zamítnuto sehrání opery Hieronýmus Knicker. První české představení bylo sehráno až v roce 1831.

Až do velké přestavby radnice roku 1850 se hrálo v radní síni o rozměrech 9 x 11 m s kapacitou sálu 150 návštěvníků. Členem ochotnického spolku byl v té době J. A. Gabriel, student práv a přítel J. Kašky, který byl v Sušici velkým divadelním propagátorem a vydavatelem Klicperových a Tylových her. Tyl mu dokonce věnoval hru Paličova dcera. V roce 1845 pozval Gabriel Tyla na odpočinek do Sušice. Při této příležitosti ochotníci sehráli tehdy jeho novou hru Paní Marjánka, matka pluku.

V období Bachova absolutismu, v 50. letech 19. století, činnost Lidumilného spolku byla potlačena. Přesto se podařilo získat povolení na některé hry, a tak od konce listopadu 1865 do února 1866 bylo sehráno hned pět představení. Poté byla činnost přerušena pruskorakouskou válkou v roce 1866.
V roce 1867 byla sehrána představení Líčidlo a Koleda. Ochotníci spolku lidumilného sehráli roku 1868 hry Mlynář a jeho dítě, Doktor Robin, Tři faraonové. Po delší přestávce pak roku 1872 Pan domácí, Pan profesor se oženil, Hadrník pařížský, Zločin na nábřeží, roku 1873 Pán a správce. Činnost spolku dál pokračovala s různými přestávkami. Oživena byla opět v roce 1866. Ochotníci se tehdy sešli v místnostech Řemeslnické besedy a zvolili si za ředitele A. Janského a A. Sedleckého. Tehdy se hrály hry Osudné narozeniny, Matčina píseň a další. Prvním představením v místnostech na poště byla hra Dva sirotci. Roku 1899 Lidumilný spolek zanikl. Na jeho tradici ale navazuje roku 1901 Spolek divadelních ochotníků, který uvedl například hry Třetí zvonění, Divoká kachna a tak. Tento spolek měl v roce 1905 stálé jeviště v hostinci, kde odehrál dvacet představení.

V 70. letech 19. století významně přispěli k rozvoji ochotnického divadla v Sušici tamní studenti. Ti roku 1873 uvedli v místnostech Čtenářské besedy sólové výstupy První diurnista, Starý a nový rok, Křepela v pokušení. Téhož roku byly uvedeny i hry Tak se chytají vrány a Slepý mládenec. Z těchto her byl výtěžek věnován na výstavbu pomníku J. Kašky. Roku 1887 studující vyššího gymnázia uvedli o svátcích hry Pan strýček a Jeden z nás se musí oženit V Řemeslnické besedě bylo roku 1844 připraveno představení Pan farář a jeho kostelník. Roku 1887 se budovalo nové jeviště a úprava dekorací v hotelu U koruny. Zařízení bylo propůjčováno i dalším souborům.

Divadelní spolek Besedy uvedl hry Básník sokem, Kříž u potoka, Zmatek nad zmatek, Děvče z Karlína a další. Působila zde i Jednota katolických tovaryšů, která roku 1895 uvedla hry Krupařovic Pepička, Mládí, Havlíček a další.

Od 90. let 19. století byl hlavním pořadatelem ochotnických divadel divadelní odbor Sokola. Ten divadlo hrál od roku 1892 ve prospěch výstavby sokolovny. Na repertoáru byly hry Ohnivá země, Mistr Jeroným a další. V té době spolek spolupracoval s místním rodákem K. Hrabým, divadelním malířem z Kolína nad Rýnem, který jim namaloval kulisy pro jeviště hotelu U koruny a zpracoval i návrh jeviště v chystané sokolovně. Roku 1907 pořádal Sokol hru Směry života v nastudování K. Želenského. Jen v letech 1892 – 1907 uvedl DS Sokol 40 her.

Sokolovna v Sušici byla dokončena těsně před vypuknutím 1. světové války. Po roce 1945 opět nastal velký rozvoj ochotnického divadla ve městě. Obnoven byl i divadelní spolek Sokola. V souvislosti s omezováním kulturní činnosti sokolských jednot a ovlivňováním pojetí her soubor po roce 1950 ve své činnosti ustává. Přesto ve městě divadlo hraje dramatický odbor TJ Tatran i Divadelní spolek Osvětové besedy. Hrály se hry Blázinec v Atom-baru, Kabaret z kufru, Mordová rokle, Lhář a další.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':