Databáze českého amatérského divadla

Texty: SLIVOŇOVÁ, Silvie Julie: DS NABOSO Boskovice – Jáchym Topol: Uvařeno, recenze, KP Hobblík Hodonín 2012

DS NABOSO Boskovice – Jáchym Topol: Uvařeno

DS NABOSO Boskovice přináší se svojí inscenací hry Uvařeno od Jáchyma Topola nevídanou podívanou. Jedná se o metafyzické drama, které se odehrává v bezprostřední blízkosti diváků a tak se jich mnohdy dotýká víc, než by si sami přáli.
Původní Topolův text je v podstatě třemi monology vězňů, kteří tváří v tvář peklu shrnují svůj život a účtují s oběťmi svých zločinů. Toto téměř neuchopitelné drama připomínající spíše poezii, je nainscenováno do prostoru tělocvičny, a jakožto zástupné rekvizity herci využívají sportovního náčiní. Díky nevšednímu použití světel je tělocvična nejenom hracím hřištěm tří trestanců, ale zároveň i celou, ve které má každý z vězňů vymezen svůj vlastní prostor.
Příběh jednoho vězně se věnuje procesu s Miladou Horákovou, čímž starším divákům připomene hrůznost totalitního režimu a pro mladší diváky se stane nenásilným edukativním prostředkem.
Celým dramatem provází postava Anděla, která krom vypravěče zastává i zosobnění obětí vrahů, kteří skrz ní komunikují se svojí minulostí. Vzniká tak sugestivní inscenace, která nehledá odpovědi spíše klade otázky a zkoumá, jak dalece dokážeme soucítit se zlem.
DS NABOSO Boskovice tak „uvařilo“ díky neotřelému dramaturgickému počinu a zajímavému výtvarnému řešení inscenaci, která v divácích zanechá hluboký dojem a to i bez toho aby se vnucovala afektovaným hraním.


Silvie Julie Slivoňová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':