Databáze českého amatérského divadla

Texty: JIRÁSKOVÁ, Petra: Mostecká Mladá scéna zažila úrodný ročník (2012).

Mostecká Mladá scéna zažila úrodný ročník

Poslední březnový víkend proběhl v Mostě druhý ročník krajské postupové přehlídky Mladá scéna. V přívětivé atmosféře prostorů ZUŠ F. L. Gassmanna diváci zhlédli devět soutěžních představení, z nichž tři byla dílem místních souborů.

Mostečtí zahájili přehlídku dramatizací knihy Nataši Tanské Úvod do štikologie. Čtveřice herců pod režijním vedením Pavly Suché vtipnou formou poučila diváky, jak se stát úspěšným společenským dravcem, ale také jaká rizika to s sebou přináší.

Druhým představením souboru ZUŠ F. L. Gassmanna byla realizace muzikálu Edward Kelley, který byl přímo napsán pro mostecká jeviště. Vztah Edwarda Kelleyho k tomuto městu i jeho životní příběh byl odvyprávěn, ale především odzpíván ve velkém stylu. K vidění, či spíše slyšení, byly velmi silné pěvecké výkony, které zůstaly nejsilnější složkou inscenace.

Trojici uzavřela poetická inscenace Pěnkava s Loutnou, která po dramaturgické úpravě a režijním uchopení Pavla Skály poskytla divákům křehký zážitek půvabné divadelní atmosféry kontaktního divadla.

Dalším jevištním prvkem, který na Mladou scénu vtančil s inscenací Zvoník od Matky boží, byl ohyb. Taneční divadlo FAE spojilo své síly s činoherními kolegy a společně uvedli adaptaci známého romantického románu Viktora Huga. Velké emoce původního díla byly převyprávěny herecky i tanečně. Působivější zůstávaly v pohybové formě, což bylo zapříčiněno nápaditou choreografií Jany Raily Suché i dramatizací textu.

Pohled na různé podoby lásky zprostředkoval Studentský divadelní soubor Vydýcháno ZUŠ Liberec inscenací Když nejde o život… Svazek tří příběhů nás zavedl k tématu závislosti, majetnictví, nestálosti i do zapovězených zákoutí lidských tužeb. I přes jednoduchost a hravost inscenace autoři vzbudili trpké úvahy, které naznačovaly, že jde o ledacos, jen ne o to, co naznačuje název…

K odlehčení atmosféry došlo záhy díky souboru S.I.D., který pod taktovkou Jiřího Krause odehrál adaptaci pohádky Kocour v botách. Humorná pohádka o synu statkáře, který díky chytrému kocourovi ke štěstí přišel, byla ztvárněna s jevištní hravostí, kdy bylo divákovi umožněno nahlédnout i za pomyslnou oponu tvorby jednotlivých obrazů.

Hlouběji do diváckého nitra i do vaničky se zmrzlinou se ponořil soubor Ex(Z)uš se třemi monology mladých dam v inscenaci (V)hodné tělo. Problematiku dospívání, vztahu k vlastnímu tělu a přijetí ebe sama ztvárnily všechny herečky velmi osobitě, přesvědčivě i vtipně a s lehkostí nás upozornily na úskalí konfrontace vnitřního světa a jeho vnější, materiální formy.

Z úvah o vlastní fyzické schránce jsme se dostali lehkonohou komedií Holmesiáda spolku Stopa, PG Liberec, která, jak už název napovídá, vyprávěla příběh o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi. Spokojenost divákova byla pojištěna spojením hereckého nasazení, vtipných aktualizací a velmi nápadité režie Lukáše Horáčka.

Abychom nejeli domů v příliš povznesené náladě, závěrečným představením byla autorská hra Petra Urbana Divadlo pro Slepé. DS Slepýš odehrál příběh společnosti, která odmítala chyby minulosti a jejich vymazáním se snažila udělat svět lepším. Odvážný počin autorům pomohla dotvořit výrazná pohybová složka inscenace, která působivě budovala kýženou atmosféru.

Ačkoli na jevišti neskončila Mladá scéna úplně optimisticky, o to lépe skončila mimo něj. Dva dny v přátelské atmosféře ZUŠ F. L. Gassmanna a kolektivu pořadatelů v čele s Pavlem Skálou přinesly spoustu příjemných zážitků. Popřejme tedy mosteckým spoustu elánu do dalšího roku, souborům hodně štěstí ve zbytku sezóny a všem zúčastněným, abychom se tu za rok sešli na stejně úrodném ročníku Mladé scény, jako byl ten letošní.

Petra Jirásková, lektorka odborné poroty krajského kola Mladé scény 2012 v Mostě

V případě zájmu o další informace či fotografie neváhejte kontaktovat tiskovou mluvčí přehlídky Zuzanu Fuxovou (zuzana.fuxova@nanecisto.eu, tel: 606 156 176), která vám s radostí odpoví veškeré otázky a poskytne podkladové materiály.

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':