Databáze českého amatérského divadla

Texty: LONĚK, Ivan: Sněhový Brněnec 2012 - jaký byl. AS 8.5.2012.

Sněhový Brněnec 2012- jaký byl

Ve dnech 20.-22. dubna 2012 se konal IX. ročník přehlídky venkovských divadelních souborů Pardubického kraje Sněhový Brněnec, na kterém se v soutěžní části představilo 5 souborů.

Přivezly tvorbu třech českých autorů a po jednom představení hry slovenského a anglického autora. Ve dvou případech se jednalo o dramatizaci původního textu a v jednom případě o autorskou tvorbu.

Mladý soubor Zahrádka Miletín představil autorské lyrické vyprávění Štěpána Haka Vázání kytice smyšleného příběhu ze života Karla Jaromíra Erbena. Příběhu, který divákovi představuje jeho životní osudy a hledá v jeho životních situacích inspiraci. Ocenění si zaslouží, že se soubor hlásí k dílu svého krajana. Štěpán Hak získal čestné uznání za autorský přínos k inscenaci Vázání Kytice a soubor získal cenu diváků.

Představení Cesta kolem mé hlavy za 40 dní, které podle knihy M. Skály zdramatizovala Jarmila Josefíková, představil divadelní soubor Kantoři Mikulovice. Příběh profesora češtiny, kterého jeho nerozhodnost přivádí do psychiatrické léčebny je důvodem k rozehrání zajímavých lidských situací v tomto výlučném prostředí. Inscenaci by prospěl větší smysl pro temporytmus a celkovou komediální výstavbu. Drahoslav Bernát v roli profesora Kiliána byl odměněn „Cenou za herecký výkon“. Šárka Jasanová za roli doktorky Halvové, Vlaďka Hromádková a Jan Audý za role pacientů Doležalové a Šifaldy získali čestné uznaní.

Divadelní soubor Tyl Králíky přestavil hru Normana Robbinse Hrobka s vyhlídkou. Hra, která nese v sobě prvky komedie, detektivní zápletky a hororu civilně akcentovala komediální příběh v jedné civilní poloze a do jisté míry ji ochuzoval fakt, že soubor rezignoval na další možnosti tohoto specifického žánru hororové komedie. Martin Kos v roli Pentworthyho získal Cenu za herecký výkon. Hana Stará za roli Dory Tombové a Iva Musilová za roli Anny Franklinové získali čestné uznaní.

Divadelní soubor Heřman z Heřmanova Městce v inscenaci dramatizace Švandrlíkova textu šťastně spojil zkušenost zralých členů souboru se skupinou mladých talentovaných začátečníků. Inscenace Libra špiritusu možná spíš spiritus libri je vtipná, nápaditá. K většímu diváckému úspěchu by prospěl větší smysl pro pointu jednotlivých situací a celkový temporytmus. Porota udělila Cenu za herecký výkon Josefu Řezáčovi za roli spisovatele a Michalu Dziendzinskému za roli Pána. Celému souboru udělila Čestné uznání za inscenaci Libra špiritusu možná spíš Spiritus libri s přihlédnutím k dramatizaci literární předlohy a doporučila toto představení programové radě k výběru na KDP.

Divadelní soubor E. Vojana Brněnec připravil inscenaci Klimáčkova textu Komunismus. Inscenace provází a presentuje všechny známé kvality souboru E. Vojana především vlastní názor, soustředěnou režijně hereckou práci a vědomý záměr inscenace. Inscenace se projevuje především v rovině ideového střetu v konkrétní společenské situaci. Možná že by inscenaci prospěl větší akcent na mezní lidskou situaci a bolestnou nemožnost jejího řešení, který by vytvořil bohatší možnosti k rozehrání hereckých situací.

Jiří Zelený si odnesl čestné uznání za roli Michala a Vlastimil Bednář za roli syna Viktora. Za roli Aleny byla udělena Janě Čihákové Cena za herecký výkon. Tato cena byla udělena za velmi hezký výkon i Dušanu Blažkovi za roli vyšetřovatele. Inscenaci Komunismus nominovala porota na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim 2012.

Přehlídka přinesla standardní slušnou inscenační úroveň, dobrou kvalitu dramatických předloh. Každá z inscenací prokázala, že na přehlídku patří. Inscenačními vrcholy byly inscenace divadelního souboru Heřman a především pak závěrečné vystoupení Brněneckého souboru.

Ivan Loněk
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':