Databáze českého amatérského divadla
Texty: Řípec, Toulky řípeckou minulostí 8: Znovuzrození loutkářů. Řípecký zpravodaj, číslo 5, ročník 4/2010, www.ripec.cz
Toulky řípeckou minulostí 8: Znovuzrození loutkářů
Divadlo mělo v Řípci dlouhou tradici a třeba v období před druhou světovou válkou zvládali zdejší ochotníci i tři premiéry za rok. V 50. letech minulého století se konala ve školní tělocvičně loutková představení a později školáci (včetně autora těchto řádků) hráli v řadě divadelních titulů v režii ředitelů zdejší jed-notřídní školy.
Po několikaleté přestávce vznikl 20. listopadu 1977 při místní Osvětové besedě dětský loutkářský soubor Paravánek. „Nepřímo tak navazujeme na ochotnické divadlo, které mělo v minulosti bohatou tradici. Začínáme s chutí a elánem, ale bez zkušeností a prostředků. Chceme bavit děti i sebe“, píše v úvodu kroniky iniciátor vzniku souboru Jindřich Jedlinský.“
Na prvním listě kroniky Paravánku je i seznam zakládajících členů (poznají je dnes jejich rodinní příslušníci na dobové fotografii?): Jindřich Jedlinský, Jiří Mrzena, Jana Kabešová, Květa Havlíčková, Hana Kupková, Marie Hlaváčková, Vlaďka Koubová, Irena Váchová, Monika Jedlinská, Vláďa Havlíček, Jiří Tilman, Pavel Kouba, Vlasta Dukát, Jan Liška a Milan Hešík.
„Zkoušíme v místnosti bývalé kovářské usedlosti 3 x 4 m. Zhotovil jsem s Jiřím Mrzenou přenosnou konstrukci – paraván. Máme deset nových maňásků – peníze nám dala Jednota,“ připomíná kronika.
Prvním představením byla 4. března 1978 pohádka O nemocné princezně, kterou v sále Jednoty zhlédlo 120 diváků. Ve stejném roce, po zrušení školy, získává Paravánek jednu třídu jako zkušebnu a klubovnu. V roce 1979 se účastní 18. okresní loutkářské pře-hlídky v Mladé Vožici a v listopadu téhož roku absolvuje i první zájezdové představení: v Košicích před 130 diváky uvádí pohádku J. Jedlinského O Červené Karkulce a Domeček S. Maršaka. V následujících letech přibyla další představení (z autorské dílny J. Jedlinského např. Já, kocour Bobek, Tak to vidíš, kocoure Bobku či Setkání třetího druhu), měnily se loutky i členové souboru. Přibyla i další zájezdová představení a úspěšná účast na okres-ních a meziokresních přehlídkách loutkářů. Nezbytné je připomenout 18. ročník přehlídky Skupovy Strakonice v roce 1983. Zde Paravánek uvedl pohádku J. Jedlinského Otevřete vrátka, aneb V lčí chování a získal 2. místo a nominaci náhradníka na národní přehlídku 32. loutkářská Chrudim. I když tehdejší Ústav pro kulturně výchovnou činnost nakonec do přehlídky zařadil jiného náhradníka, pro Paravánek to bylo nejvyšší dosažené ocenění. A jak se J. Jedlinský, „náplava“ z Prahy, který v soběslavské Ladě obsluhoval NC (číslicově řízené) stroje, stal řípeckým loutká-řem? „Oslovil mně tehdejší předseda občanského výboru Jindřich Kouba, který věděl, že jsem v letech 1974 -76 hrál v soběslavském loutkářském souboru Ladováček. Jestli prý by se v Řípci nedalo dělat něco pro děti. Domluvil jsem se s Jirkou Mrzenou, s dětmi a vznikl Paravánek,“ vzpomíná dnes. A prozradil na sebe, že ke kultuře se dopracoval až po letech; předtím totiž v Praze hrál fotbal za Admiru a také „dělal“ atletiku (ač sám zarytý Slávista) ve Spartě. Na mistrovství ČSFR v roce 1963 obsadil ve skoku dalekém 5. místo. Z bohaté a úspěšné činnosti Paravánku se do dneška nedochovalo ani jeviště a kulisy (vlastní výroby zakladatelů), ani loutky či maňásci (převážně vlastní výroby). Zápisy v pečlivě vedené kronice souboru končí v roce 1988. A tak je nasnadě otázka: Obnoví někdo v 21. století tradici řípeckých loutkářů? (jef)
Řípecký zpravodaj, číslo 5, ročník 4/2010
www.ripec.cz
Zprostředkoval Luděk Richter, květen 2012
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.