Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 101-102.

LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 101-102.
DEX KLUB — DIVADLO EXPERIMENTU
(Olomouc)
Jedna z mála klubových aktivit v Olomouci je spojena s šedesátými léty a hnutím malých divadel. Prehistorií byl v roce 1965 Teenagers klub, pravidelné „pondělky“ v prostorách Modranské vinárny, věnované začínající big-beatové skupině The Teenagers a autorské literární či divadelní tvorbě v podobě text-appealů. Na jejich organizaci se podíleli Richard Pogoda, Jaroslav Göbl a Pavel Dostál. V roce 1966 zakládají (v adaptovaném sklepním prostoru Domu armády) Pavel Dostál a Jaroslav Göbl DEX klub (později uváděný jako programový a jazzový klub), v němž působí jako protagonisté, autoři, dramaturgové a manažeři. V pozoruhodné atmosféře druhé poloviny šedesátých let byl klub založen na principu soukromě provozovaného zařízení (většina pořadů probíhala ve vlastní režii organizátorů), dramaturgickou pohotovostí a vyhraněností přerůstal hranice regionu a zajišťoval kulturní kontakty především s Prahou a Ostravou. Umožňoval vystupovat výlučným skupinám, osobnostem a souborům, jejichž tvorba se vymykala představě oficiální kultury, a vytvářel tak v kulturní atmosféře regionu významnou kulturní alternativu.
V programové skladbě se střídaly text-appealy, večery hudby, autorské pořady (např. scénické pásmo z textů Pavla Fialy, zakladatele broumovského Kladivadla Ryba Hulajda nebo montáž z veršů Vaska Popy Hra s hadříky), pravidelné pořady hostujících osobností a souborů (recitátor Miroslav Kovářík, pražské divadélko Inklemo, Nedivadlo Ivana Vyskočila a Pavla Boška, Hana Hegerová, Divadélko pod okapem Ostrava, SHQ Karla Velebného, Docela malé divadlo z Litvínova, Miroslav Horníček, Jiří Robert Pick a další.). DEX klub se stal centrem mladé, nekomerční tvorby, kde dostávali příležitost začínající autoři a interpreti (např. Jaroslav Hutka v pravidelném pořadu Písničkal, Karel Kryl zde uvedl svůj první recitál a působil krátký čas jako výtvarník). Aktivita DEXklubu a jeho orientace na nonkonformní kulturu pobuřovala a zneklidňovala cenzory i úředníky stranického aparátu. V roce 1967 byl klub administrativně zrušen (podle osvědčeného scénáře v důsledku nutné adaptace). Několik pořadů se realizovalo v první polovině roku 1968 v rámci programové nabídky Parku kultury a oddechu, programové schéma večerů poezie a jazzu přebírá i nově založené Divadlo hudby. Podstatným důvodem zastavení činnosti hlavních iniciátorů byla však zásadní politická změna po srpnu 1968, angažování členů klubu v předchozím společenském a politickém pohybu a jejich následné „odstraňování“ z veřejného života města.

Bibliografie:
Lazorčáková, Tatjana: Čas malých divadel. Vydavatelství Univerzity Palackého, Olomouc 1986, s. 195–198.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':