Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, ing. Fr. Čech, pamětní deska, 2012

Zakladatel Kašpárkovy říše v Olomouci má pamětní desku
31.01.2012 16:55


Není snad nikdo, kdo by v mládí nemiloval pohádky. Mnohým z nás se velmi líbilo především loutkové divadlo. Běžně se hrálo doma, ale návštěva opravdového divadla byla pro děti takovým malým zázrakem. V Olomouci nyní významnému českému loutkáři, dramatikovi a především zakladateli legendární Kašpárkovy říše, kterou navštívily tisíce a tisíce dětí, Františku Čechovi odhalili pamětní desku. Ta je umístěna na domě, ve kterém loutkář dlouhá léta žil.

František Čech se narodil v Olomouci v roce 1898. Ochotnickou loutkovou scénu s názvem Kašpárkova říše založil v roce 1920 a napsal a režíroval pro ni řadu her. První loutkovou hru Zlaté srdce napsal ještě za studií, celkem má na kontě asi sto padesát pohádek a příběhů. Tisícům dětí, ale i dospělých, které Kašpárkovu říši navštěvovaly, se na jeho hrách líbil především jednoduchý a přehledný děj a smysl pro humor. Vystupuje v nich velmi často trojice veselých protagonistů: Kašpárek, Škrhola a policajt Pivoňka, kteří se dostávají do komických situací. Kašpárek je takový veselý chasník, schopný svými vtipnými nápady vyřešit i ty nejzapeklitější situace. V závěru svého života František Čech využíval ve svých loutkových hrách jako jeden z prvních i různé triky. Zemřel v roce 1951 v Olomouci.

K jeho nejkrásnějším loutkovým hrám z první poloviny minulého století patří například Bruncvík, Drak, Fištrón, Jeníček a Mařenka, Kašpárek letí do pohádky, Kašpárek se ani čerta nebojí, Kašpárek vždy vítězí, Kašpárek, Škrhola a Pivoňka, Konec čarodějky Hadimršky, Kouzelný koberec, Pohádky na ruby, Princezna Jitřenka se vdává, Strašidlo Mulisák nebo Vánoční sen.
http://www.iuplnek.eu/news/zakladatel-kasparkovy-rise-v-olomouci-ma-pametni-desku/
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':