Databáze českého amatérského divadla

Texty: Černovice, o. Blansko, Divadelní ochotníci - z webu obce a publikace k 720 letům obce

Divadelní ochotníci:
Divadlem nejen bavit, ale i vzdělávat počal zde pevně učitel Švarzberger, seskupiv kolem sebe mládež, se kterou jako režisér hrával snadnější kusy obsahem veselého i vážného. Dnes již staří , tehdejší ochotníci , rádi vzpomínají tehdejších dob. Opatřili si jeviště, které později darovali hasičskému sboru.(z kroniky)
Ochotníci jsou složkou s pohyblivým počtem členů, jak to rozsah a obsazení hry vyžadují. Dá se ale říci, že téměř polovina občanů z Černovic měla a má co dočinění s divadlem. Dříve hrávaly divadla různé spolky. Byla zde dvě divadelní jeviště, pro každou hospodu zvlášť. Hrávalo se v hospodě u Koktavých a v hospodě u Hašků. Po výstavbě kulturního domu v roce 1964 se ochotníci přestěhovali tam.Dříve se hrávaly až tři divadelní kusy ročně.
Černovičtí ochotníci dostali nové pěkné jeviště ze sousední vesnice Chlébské, kde mu hrozilo spálení, protože divadelní činnost zde zanikla. Ujali se ho naši ochotníci, a tak jeviště od zkázy uchránili. U nás díky ochotníkům se divadelní hra každoročně odehraje. Velkým konkurentem divadla je televize, která je dnes v každé domácnosti. Kromě nacvičování divadelních her pořádají ochotníci zájezdy na ochotnická představeni pořádaná v jiných místech i do divadla v Brně.

V roce 2005, asi po 10-ti leté odmlce se podařilo oživit tradici divadelních ochotníků. Začátkem roku 2005 nacvičili zpěvohru „ Na tý louce zelený“ . Tato hra měla po dlouhé pauze dobrý ohlas a proto v následujícím roce znovu nacvičili a odehráli veselohru „ Sladké milování“. Vše nasvědčuje tomu, že divadlo v Černovicích bude pokračovat a nadále bavit a přitahovat diváky..
Některé divadelní kusy , které se u nás hrály: Sladké milování, Na tý louce zelený, Divotvorný klobouk, Dalskabáty, hříšná ves, aneb zapomenutý čert, Lucerna, Nešťastný šafářův dvoreček, Zkrocení zlé ženy, Paní Marjánka, matka pluku, M.D. Rettigová, Naši furianti, Z českých mlýnů, Tvrdohlavá žena, Kolébka, Její pastorkyňa, Jedenácté přikázání, Paličova dcera, Poprask na laguně, Světáci, Praha je naše, Kříž u potoka, Mlynářovo dítě, Úsměvy a kordy, Palackého třída 27, Hvězdy nad hradem, Ošetřovatelka, Myslivecká latina, Matka opuštěných, Zapadlý zvoneček, Trampoty hajného Klobáska, Na manželské frontě stávka, Proč bychom se netěšili, Zázračný panák, Ideál manželství, Ptačí mozky, Pojď na mé srdce, Ta naše Máňa, Závěť, roku 1928 bylo sehráno divadlo v přírodě“Jánošík“, Naše nejlepší dívenka, Terna, Muzika v divoké vsi, Lidka chce jenom pána, Příklady táhnou, Poslední muž, Vdej se děvče, vdej, Liduška z pastoušky, Honba za štěstím, Červený mlýn, Velké pokušení, Dva bratři, Vojnarka, Česká chaloupka, Bártova pomsta, Pod květy jabloní, Hřích lesního Křikavy, Osiřelé dítě, Jeho veličenstvo láska,Za cizí hříchy, Od mlýna k mlýnu, Bělouši, Z manželského ráje, C a K listonoš, Nepokojné hody sv. Kateřiny, Maryša, Chudák manžel , Krakatit, Lešetínský kovář a mnoho dalších.


Horní řada zleva: Antonín Kalda,Marie Musilová, Ludvík Kšica, Božena Jílková, Gabriela Králiková, Josef Musil, Draha Jílková, Božena Ťápalová, Olga Králová Bohuslav Zachoval
Dolní řada zleva: Marie Juračková, Marie Topinková, František Vavříček, Marie Jílková, Zdeněk Proks, Bohumíra Blažková, Josef Kšica
Dole zleva : Jaroslav Peterka, Vincenc Musil

www.obeccernovice.cz/
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':